Posted March 19, 200619 yr comment_26497 HejNu vet jag att jag kanske är på väg att bryta mot reglerna eftersom jag behöver råd men min bruksbil.Det är en 740 -88 med förgasare som plötsligt inte ville starta i morse. bilen gör ett snedtändande och dör sedan direkt. Försöker jag flera gånger så blir den sur och jag hade tillochmed en explosion i avgasröret. Jag har försökt kolla tändningslåset, förgasaren, bensinpumpen(inkl. relät),tändsstiften och tändspolen... men utan att lokalisera problemet. bilen har aldrig haft något problem innan och jag funderar om den kyliga natten kan ställt till med något. Är det någon som har något tips var jag kan leta efter felet. Borde inte vara pumpen eftersom den får bränsle, problemet borde väl ligga på tändningsbiten eller?eftersom volvo-klubbens forum inte gav några bra ideer hoppas jag det finns någon här som kan 740 lika bra som ni kan Mustang.Mvh Jimmy
March 19, 200619 yr comment_26499 hej,Jag är ju ingen supermek direkt men på mina 740:isar så finns där 2 bränslepumpar, det brukar hjälpa om en person vrider på nyckeln och den andra personen knackar med en skruvmejsel på den främre pumpen (den sitter under bilen typ vid förarsätet.).detta är det vanligaste problemet jag upplevt på mina och vänners 740:isar.Ibland kan det funka att bogsera/rulla igång bilen också. Eller att vrida på nyckeln med ettan i och lite gas.(jag vet att det inte är så nyttigt men va f-n det är ju trots allt en traktor vi pratar om.)good luck.
March 20, 200619 yr comment_26552 HejFrågor om Volvo besvaras eftersom detta märke medflera numer ägs av FORD. Felet kan också vara tändmodulen som sitter under batterihyllaneller i dess närhet, modulen finns att köpa på Biltema. Det är mycket vanligt att tändmodulen går sönder på 740,240.
March 22, 200619 yr comment_26601 Hej Jimmy.Det finns något som kallas impulsgivare ”Hall-givare” som sitter i under fördelarlocket som kan spöka.CMC 1507 Lennart
March 22, 200619 yr Author comment_26617 den där impuls-givaren, är det bara köpa nytt eller är det typ bara knacka på den?
March 23, 200619 yr comment_26625 Hej igen.Om du får gnista på stiften så är det knappast varken tändmodulen el. impulsgivaren.Har du kollat så att inte någon gummislang har gått av eller hoppat loss från motorn så att den tar in tjuvluft vid startförsöket.Har varit med om att det kan bli glapp i impuls. Är du lite kunnig inom elläran så kan man mäta på givaren med ett universal instrument el. digital instrument på mätområdet Ohm. Motortemperaturen kan ha en viss inverkan på givaren som består av en läsgaffel ”halvledare” om det är glapp i givaren. Jag tror att tändmodulen sitter på vänster innerskärmen nästan framme vid strålkastaren med två skruvar. Synd att du inte bor i Stockholm för då hade du kunnat få låna både impulsgivare och tändmodul av mig. Du får gärna ringa mig om jag kan vara till någon hjälp.08 784 69 82 el. 070 784 69 82CMC 1507 Lennart
March 23, 200619 yr comment_26639 En liten fråga är det möjligtvis 230 K motorn?? isf kolla alla vakumslangar, den förgasaren är väldigt kännslig.. Börjar den på att krångla så är det bästa att byta till en vanlig förgasare.. Kan vara ett tipps
March 23, 200619 yr Author comment_26640 Det är en 230 E motor. Det finns en vakum slang som jag bytt, men aldrig fick riktigt tät. Kan det göra så mycket?
March 23, 200619 yr comment_26642 Det är en 230 E motor. Det finns en vakum slang som jag bytt, men aldrig fick riktigt tät. Kan det göra så mycket?E motorn har ju insprutning. Men nej, det kan inte göra så mycke, att den bara tvärdör.
March 24, 200619 yr Author comment_26658 oj då, jag förväxlade denna med min andra bilen. det är ju mekanisk insprutning på min 740..
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.