Jump to content

Jeppeman77

Medlemmar
  • Blev forummedlem

  • Senaste besök

  1. Jeppeman77 replied to Stern's post in a topic in Mustang 2005-2014
    Har varit lite lat på den fronten. Va inte riktigt säker på om man fixade det själv, har en excalibrator sf3 om jag inte minns fel.
  2. Jeppeman77 replied to Stern's post in a topic in Mustang 2005-2014
    4.10 blev det. För mig blev det bara fördelar, hade ett jobbigt resonansljud när jag körde på motorväg men nu varvar den lite mer så nu går det tyst och fint. Om jag ligger i 110 enligt gps så visar mätarn i bilen 130. Drog en shellby gt 500 i helgen , tyckte inte han va så kul
  3. Jeppeman77 replied to Stern's post in a topic in Mustang 2005-2014
    Bytte utväxling i veckan. skruvade ner axeln själv (tycker om att göra sakerna själv också) men lämnade iväg axeln till en erfaren gubbe som gjorde inschimsningen. Ner och uppmontering va busenkelt. Kan rekomendera ett byte, blev mycke roligt
  4. Nu va utväxlingen bytt. 4.10 blev det. Kan bara säga MOHAHAHA, fan va bra det blev!
  5. Jeppeman77 replied to *Micke*'s post in a topic in Mustang 2005-2014
    Jag kunde inte installera på min dator för att jag har windows vista. På polarns data som kör xp gick det med en gång. Verkar som det är nått med vista som spökar.
  6. Jeppeman77 replied to Jeppeman77's post in a topic in Övrigt
    Vi hade väl tänkt serva det mesta, vw, audi, volvo, ford, ja de vanliga svensson bilarna. Om man kollar runt så verkar det ju finnas i alla olika prisklasser men nånstans mellan 1000 - 5000.
  7. ett inlägg i en tråd postade Jeppeman77 i Övrigt
    Hallå! Finns det nån som har koll på det här med obd läsare? Funderar på att köpa en men vet inte vilken man ska ha. Polarn och jag ska dra igång en liten firma och serva bilar bland annat. Måste man ha olika för att klara olika märken, kan man använda sig av en kabel och koppla till en dator? Vi vill ju kunna läsa av koder, nollställa och släcka service lampor. Tacksam för svar.
  8. Är det ingen som har 4:10 utväxling här på forumet och i så fall e ni nöjda med det?
  9. Vortech v-2 sq s-trim. Blev asbra, 446 hk på hjulen och 560 nm. Paul Meister mappa in den. Den har den gått som en klocka efter det, precis som om den skulle ha kommit från fabrik. Är faktiskt riktigt nöjd med den men mycke vill ha mer.... Mvh Jeppe
  10. ett inlägg i en tråd postade Jeppeman77 i Mustang 2005-2014
    Undrar om det är nån här på forumet som har bytt utväxling på era mussar och hur mycket extra det varvar vid tex 110 km/t. Har läst lite på forumet men hittar mest trådar med en massa konstiga matte formler å knas hur man ska räkna ut det. Tänkte det var lättare att fråga nån som har annan utväxling. Skriv gärna vad ni har för utväxling och hur mkt det varvar vid 110. Jag har en manuell låda så det är väl det som är intressant, antar att ni med automat får lite andra varvtal. Skulle vilja passa på och tacka Andreas på No Fear Motorsport för all hjälp med kompressor installationen. Grym service och alltid trevlig att prata med. Kan rekomendera honom varmt om ni behöver hjälp med nått