Jump to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Forum - Classic Mustang Club Sweden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Larini

Medlemmar
  • Blev forummedlem

  • Senaste besök

Allt skrivet av Larini

  1. Larini replied to Baon's topic in Mustang 1964½-1973
    Jag skall prova att göra "fusklagningen" med plasthylsan som man monterar inifrån. Det är bara på förarsidan jag har problem pga en felaktigt lagd sträng med kit från fabrik som hindrade vattnet att rinna ut.
  2. Skall ta bort turbinen (C4) från motorn (250) då jag skall köra manuellt istället. Det sitter en spacerplatta mellan motorn och lådan, är det samma på automat och manuell?
  3. Tack för tipset, jag beställer ett nytt element jag med!
  4. Vilken härlig Boss du har fått ordning på. Bra jobbat!
  5. Tag med bilen till en färghandlare som håller på med billack. Där borde det finnas en apparat som man sätter mot lacken för att få exakt samma nyans. Därefter så blandar dom ihop så mycket du behöver. Sprayburk eller lösvikt. Fördelen är att det blir samma nyans som din gamla kanske lite slitna lack.
  6. Jag kollar i matrikeln. Åker till Göteborg och jobbar i morgon. kommer hem måndag natt. Jag behöver mer delar om du får över. Vi hörs framåt mitten nästa vecka. Trevlig helg!
  7. Ok.😁 Var bor du?
  8. Kan ev. vara något. Får fundera lite.
  9. Vill inte ha den för mjuk då jag skall köra lite regularitytävlingar med den. Men jag provkör nog först och utvärderar innan jag byter ut något.
  10. Inte mycket rost på den.
  11. Köpte bilen utan motor. Håller på och gör iordning den. Har inte bestämt mig om jag ska lägga i en V8 igen med allt vad det innebär med ombyggnad av bromsar etc. Har haft många V8 bilar, vore kul med en lite uppskrämd sexa som omväxling. Har ingen dörrplåt, tyvärr. Jag får forska vidare. Tack så länge för visat intresse, uppskattas!
  12. Ok. Trodde det räckte med modell och utrustning. Det borde skilja i tjocklek på fjädrar för sexa eller V8.
  13. Någon här som har koll på tjockleken på på framfjädrarna? Jag har en -68 HT (6:a) som det har suttit en "fulmonterad" V8 i. Stötdämparna verkar vara bytta i samband med det och nu är jag nyfiken på om fjädrarna är bytta till grövre dimension. Dom som sitter på nu är 15mm tjocka. (Bilen var ej utrustad med AC eller servo som ny. 3 pet man.)
  14. Efter ett helt gäng med jänkare är det dags för en Mustang igen. Har tidigare ägt 3 Mustanger. 67, 69 och en 71:a om jag inte minns fel. Nu har jag skaffat en Mustang Notchback -68 i ett hyggligt och orört originalskick. Planen är att bygga en "grusracer" för lite regularity rallys och backtävlingar på skoj. Kommer att fortsätta med sexan tillsvidare då det känns kul att göra lite annorlunda.

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.