Jump to content

Jimen77

Medlemmar
  • Inlägg

    25
  • Blev forummedlem

  • Senaste besök

  • Days Won

    3

Jimen77 last won the day on 1 juni 2023

Jimen77 had the most liked content!

Medlemsinformation

  • Stad
    Eksjö
  • Yrke
    Statistiker
  • Intressen
    Bilar är det största intresset men inte det enda🙂

Senaste Profilbesöken

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Jimen77's Achievements

Lärling

Lärling (3/14)

  • Collaborator Rare
  • Conversation Starter Rare
  • First Post Rare
  • Week One Done
  • One Month Later

Recent Badges

4

Omdömespoäng

  1. Låter helt rimligt som bra marknadsföringsstrategi . Tack för inlägget.
  2. Hej. Har försökt googla detta utan framgång. Men varför lägga timmar att leta när vi har en enorm kunskapsbank här i forumet Hur kom det sig att de inte satte i Coyote-motorn redan i 2010 års Mustang GT i samband med faceliften? Var det tanken, då man började skissa på motorn redan 2007 om jag förstått rätt, men att den inte hann bli klar till lanseringen?
  3. Hej igen. Liten uppdatering kring bilen. Efter ytterligare kontakt med Roush Performance lyckades jag få ta del av en Excelfil med alla de 965 bilar som Roush uppgraderade av årsmodell 2010 (en rad per bil och i varje kolumn fanns de olika tillval man kunde göra). Som tidigare nämnts så satte Roush 427R-paketet på 609 av dessa. I Excelfilen jag kom över kan jag läsa att min är 1 av 48 coupe med manuell låda i kulören Grey sterling metallic. 10 av dessa, inklusive min, kläddes med ljusgrå stripes (någon gång under resans gång har dessa stripes bytts ut mot mattsvarta som ni kan se, och den stripe med texten ROUSH som ska sitta överst på framrutan samt den på huven är borttagen). Dekalen med texten "Roushcharger" på huven har denna original ljusgrå färg. Endast 1 av dessa 10 beställdes med det största bromspaketet (Performance Brake Kit)…så ingen annan bil lämnade Roush lokaler med samma utstyrsel som den ni läser om nu. Andra tillval som kom med min bil utöver det som kom i 427Rs standardpaket: Performance Brake Kit Roush avgassystem Quarter Window Louvers Svarta läderklädsel/grå mocka med Jack Roush signatur broderat i ryggstödet Kompressortrycksmätaren i ventilen 20 tums fälgar Short throw shifter med vit Roush-knopp Verktygslåda insida bagageluckan Upplysta dörrtrösklar med texten Roush Det jag saknar är Louvers, komplett verktygslåda och dekalerna, vilka alla går att få tag på än idag....värre med att försöka komma över ett par 20 tums Roush chrome fälgar....Tips välkomnas Fortsatt trevlig sommar!
  4. Förlåt, jag märker att jag "citerar" fel inlägg när jag svarar på frågorna...ska försöka skärpa mig
  5. Kompressorn satt från start ja, ihop med en mängd annat som ingår i paket "427R". Den är reggad som "Mustang Roush" med uppgifterna Mustangmike nämner. Jag har försökt vara övertydlig med Länsförsäkringar om att detta inte är en vanlig Mustang GT så de kan inte värdera denna utifrån de som tex ligger på Blocket vid tillfälle för olycka. De säger att det har förstått det...och jag tycker storleken på premien förstärker att de gjort det
  6. Tack. Jag blev förälskad vid första anblick i maj 2022 när jag tog min förra musse till onsdagsträffen i Huskvarna folket park där temat för dagen var just Mustang. KC Bil & Truck hade ställt ut ett axplock av de Mustanger de hade i hallen. Denna var en av dom. 2 veckor senare var vi överens kring inbyte. Den stod på andra fälgar då, se bild, men bad dom byta mot dessa (som då satt på en annan Mustang i bilhallen).
  7. Och några till utvändigt
  8. Och några andra bilder på trevliga detaljer Saknar dock några av verktygslådans innehåll. Finns att beställa hela lådan för runt 700 dollar från Roush Performance om jag minns rätt. Så får planera in det i budgeten om jag inte lyckas hitta på Ebay/Amazon etc....
  9. Ursäkta sen respons här. Här kommer en bild.
  10. Plockas ut nästa vecka...can't wait!
  11. Efter kontakt med Roush Performance i USA har jag nu fått klarhet i att det gjorde 609 st 427R av årsmodell 2010. Av dessa 609 är 467 st coupe med manuell låda som min. Totalt uppgraderades 965 bilar av någon form av Roush uppgraderingar den årgången.
  12. Hej. Jag är en stolt ägare till en 2010 Roush Mustang GT 427R sen i slutet på maj. Min importerades via Tyskland hösten 2021 då de inte kan importeras direkt till Sverige eftersom de producerats i så få exemplar. Min är #356 av 609 Mustang GT 2010 som direkt från fabrik uppgraderats till Roush. Jag lyckas dock inte få klarhet i om det är 609 st som uppgraderats till just en 427R eller om den siffran avser alla som fått någon av Roush olika steg och/eller apperance package. Någon här som vet? Är det någon mer här på forumet som äger en Roush 2010 eller känner till om det finns någon mer i Sverige? /Jimmie
  13. Hej. Mustang GT 2011 Hoppas ni alla haft en fin sommar med många härliga mil i era pärlor! Jag börjar tycka det är väldigt irriterande med det pipande ljud som startar så fort man öppnar dörren med nyckeln i tändningslåset. Tanken med detta är god men jag vill ändå ta bort det. Är det möjligt och hur gör man i sånt fall? Ber om ursäkt om tråd för detta redan finns. Jag sökte och letade men hittade inget. Lyckades inte heller hitta något om detta i instruktionsboken...men ska erkänna att jag inte lusläste hela... Mvh
  14. Ett förslag skulle vara att jobba med lite mattsvarta stripes på huv och/eller sidor, helfoliera tak, backspeglar och ytan mellan baklysena i mattsvart vilket görs sig väldigt väl mot den blanksvarta lacken. Sen tycker jag fönsterscoopen är ett signum för Mustang. Finns ett par olika modeller i mattsvart som tillsammans med andra mattsvarta detaljer skulle göra sig. Sänkning och andra ljuddämpare är ett måste;-) Tona bakrutan skulle jag nog överväga också. Sen ett par 20 tums fälgar som pricken över i:et. Dock skulle jag inte välja helsvarta. Kanske ett par i bronze eller blankpolerad fälgbana. Möjligheterna är oändliga och smaken är som baken. Lycka till.
×
×
  • Create New...