-
Resultatet
Spoilern köpte jag av en kille i sverige, han hade en liggandes.. Sidescoopsen köpte jag i usa.. om du vill veta ställa så kan ja kolla upp de men inget jag kommer ihåg just nu.. köpte på olika ställen när jag ändå skulle shoppas lite;)
-
Resultatet
Efter att ha spenderat lite tid och pengar så fick jag detta resultatet!
-
Garageplats i borås samt omnejd
Hej.. är i behov av garageplats, ej bara vinterförvaring.. ifall någon har ett garage att hyra ut lr ngt liknande i borås.. hör av er. mail: niclaspettersson88@hotmail.com mvh niclas
-
Min bil är Lackad!
Det stämmer.. det är dock farsans fälgar, var tvungen att låna dom då jag inte hade andra fälgar som passade.
-
Min bil är Lackad!
Ja visst blir de grym färgkombination! Det ska dit en svart stripedekal längs långsidorna under dörrarna. Ja, de blir bullit fälgarna, de är 20", de kommer bli riktigt klockrent! Tack För komentarerna!
-
Min bil är Lackad!
Äntligen är den klar från lack! Nu längtar jag bara på att bli klar och få köra ut och sträcka på mig!
-
Uppdatering på mitt projekt
Har nu kommit en bra bit på väg, grejerna från Usa är här inom förhoppningsvis en vecka. Hoppas på att få glida en sväng nu i sommar, men får se hur de blir med den biten. Det är ju egentligen "bara" motorn & låda, framrutan och trummorna samt inpassning av R fronten som återstår. Sen kanske de viktigaste av allt, lacken. Men den har jag näst intill löst nu med hjälp av kontakter så hoppas ändå att på att den ska vara färdig i början på juli. Lite bilder!
-
Trummor
Passar 65:ans 5 bultade trummor på 67:ans spindlar(org 4bult)
-
skillnad på spindel mellan fyrbullts och 5 bullts?
Tack för era svar.. dem hjälper mkt!! MVH Niclas
-
skillnad på spindel mellan fyrbullts och 5 bullts?
Har en 67-ht med fyrbullts framtill.. ska så småningom skaffa mig fembullts, men min fundering/fråga är om det är ngn skillnad på spindeln mellan fyr- och fembullts? och isf vart man lättast kan hitta detta.. MVH Niclas
-
Mustang ht -67 (Elenor/garage projekt)
ÄNTLIGEN!! Efter att ha väntat på körkort och sen en alldeles egen mustang så är äntligen min dröm verklighet, att vid 19 års ålder äga en Mustang och slippa se farsgubbens mustanger som man ofta får tvätta för att få låna lite . Har köpt mig en Mustang ht -67 i bra skick, allt förarbete nästan gjort. Finns inte ett spår av rost på flera sköna mustang cm och nu gäller det bara att få den gämn och fin i formen/linjerna för att sen kunna skickas på lack. Tanken med bilen är att bygga mig en riktigt pigg och busig bil som både sticker ut och hörs(mkt!). Att köra den i Shelby stuk är en dröm och det är bara fantasin(pengarna) som sätter gränser . Just nu sitter det en tre petad 6:a i (som förövrigt är tillsalu) men har en Clevland V8 väntades ivrigt brevid . Tänkt att ta hem det mesta kaross delarna från usa, dock bara front, huv, sidoscoop, baklycktor och grill. Sen får vi se vart tider för mig. Skulle vara kul att få lite kött på bena här på sidan, är inte bara ny Mustang ägare utan även ny medlem här på sidan som förövrigt är grym. Har allt tjyvläst lite på min farsas användare.. MVH Niclas