-
Årets Höstrally var gemensam träff för regionerna Västra Mälardalen, Östra Götaland och Östra Mälardalen. Östra Mälardalen startade resan från Botkyrka Kyrka mot Östermalma dit cruising skedde per region. Vi hade fikapaus vid Lövnäsbadets P-plats.
I Öster Malma njöt dem flesta lunch buffé i Viltrestaurangen. Det utsågs årets Höstrally vinnare och Top fem Mustang.
Du hittar några bilder från utflykten i det här albumet. Mera bilder och film finns på FB.
Bilderna i det här albumet är tagna av Lasse Westermark så som rubriken visar.
Stort tack till Lasse på bilder och alla som var där!
-
Nynäs Offshore race 2018 blev en fantastiskt fin offshoreföreställning. Det satte besättningarna på hårda prov. Sjön var svår, men möjlig att köra på.
Massor av luftfärder. Inga krascher. Många blåmärken.
Arrangörsledet vill tacka alla deltagare, funktionärer, sponsorer och publik för att ni gjorde detta evenemang möjligt.
Tack till alla som var där och gjorde dagen!
Bilderna är tagna av Lasse Westermark, tack för fina bilder!
-
American Car Show i Norrtälje är en av sommarens stora folkfester med tusentals besökare! Omsorgsfullt renoverade, bevarade och/eller skickligt ombyggda bilar. Vi från region Östra Mälardalen har samordnat cruisingen dit och tagit hand om vår hage där. Alla från CMC har varit och är välkomna att delta Showen. Det är tradition som vi har haft många år och så även i år.
En bild berättar mera än tusen ord. Du hittar stämningen på bilderna i det här albumet.
-
Automobilhistoriska klubben (AHK) vid Skanstull hade Mustang-tema den 4 juni 18-21.
Platsen var vid Skanstull, Årstavikens Segelsällskap, nedanför Eriksdalsbadet.
Det finns bra restaurang vid vattnet. Massor med vackra bilar var på plats den 4/6.
Bilderna är tagna av Lasse Wetermark CMC 448
-
Några bilder från Classic Cars and Customs Springmeet vid Sundby Gård i Huddinge.
-
Mustangens födelsedagsfirande som är den 17/4 firades i år vid Exclusive Cars lördagen den 22/4. På plats fanns runt 50 Mustanger och många medlemmar utan sina Mustanger.
Tack till alla som var där!
-
Lions Flyg- och Motordag är, ett årligt evenemang, 2016 tillbaka efter kort uppehåll!
Första söndagen i september varje år!
Inne på sitt 3:e årtionde (21:a gången) och med utökat innehåll så nu en dag för hela familjen d.v.s. en riktig familjefest i samarbete med VAF, Vallentuna Aviatörförening .
De stora tilldragelserna var alla veteranfordon, bilar, mc, lastbilar, traktorer.., ja en massa fordonsklubbar vilka visade upp sig ”Bosse Bildoktorn” kom att berättade historia om fordon & bilar på plats och konsten att hålla liv i dessa olika intressanta fordon. Flygplan visades; gamla som, nya, med sina intressanta och ibland märkliga historier! VAF:s egen DC3:a med hemmaplan här på Vallentuna Flygfält och många fler. Helikoptrar av olika slag; Polis, Ambulans, Militär, Räddning med flera samt helikopterrundflyg. Knallemarknad, marknadsstånd, möjlighet till förtäring… -
Motorsportdag och STCC i Solvalla anordnad för bilklubbar av automotorsport och Driver Academy. CMC:s deltagande samordnades av ÖM. Klubben vann priset som Bästa bilklubb auto motor & Sportfestival Solvalla 2016.