Jump to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Forum - Classic Mustang Club Sweden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Urban GT

Medlemmar
  • Blev forummedlem

  • Senaste besök

  1. Problemet löst. Köpte en felkods läsare "Elm wifi" på Clas olsson där stog det "missfire cyl 8". En ny tändspole sen funkade det fint.
  2. Någon som vet varför min gt -07 (v8) misständer? Vid normal körning utan hög belastning går den bra, så fort man gasar på så börjar den misstända vid belastning, men vid högt varvtal så försvinner det. Kan det behövas byta tändstift eller någon tändspole?? Tacksam för alla tips.
  3. Den blåa remotesladden med kabelsko, är tanken till att koppla in ett slutsteg till baslåda i bagagen.
  4. Det här blev resultatet, hoppas det funkar. Ser ni något som ser konstigt ut, skriv gärna då. mvh Urban
  5. Vad jag förstår så ska båda vit/blåa lödas på output. På input så skall remotesladden från stereon lödas på. Antar att det skall lödas en jordkabel På mitten benet på spänningsregulatorn, vart skall jorden sitta sedan?? Tack på Förhand Urban
  6. Ok. Ska beställa det där kablaget från Brl mitt kablage har inga iso-kontakter. Jag fick med detta motstånd i kittet jag köpte. Vart någonstans skall man monteta detta motstånd och hur? Har läst på något forum att det skall vara skilnad att koppla in eftetmarknads stereo i årsmodell 2007 och framåt. Tack på förhand?
  7. Har ett problem jag inte kan lösa, och hoppas att någon kan hjälpa mig med detta. Gäller en Mustang GT 2007. Jag har demonterat Shaker 500 och monterat dit ramen till 2-din stereon. Jag beställde ett kit med ram och kablage på nätet. Kablaget passar i bilen men i andra änden är det bara sladdar. Behöver hjälp med att veta hur man kopplar in stereon med kablage? Har även läst att man skall dra ner volten från Stereon till 5v med ett motstånd? Passar BRL`s kablage rakt över om man köper ett sådant? Någon som kopplat detta, skulle ödmjukast behöva hjälp med detta. Mvh Urban

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.