Jump to content

Featured Replies

comment_6482

Det har varit uppe tidigare här och jag trodde jag hade fått klarhet i detta men fick problem när jag skulle beställa delar från Larrysmustang. Enligt den trevlige och hjälpsamme Matt där så skiljer det på automatspakarna till 65-66 om man har konsoll eller inte. Tittar man på andra ställen så får jag uppfattningen att det är samma oavsett konsoll eller inte på 65-66, däremot 67-68 så skiljer det mellan konsoll eller inte. Vet ni hur det ligger till? Skulle gärna villja beställa allt på en gåmg.

comment_6517

Konsollerna till 65 och 66 är lika dana.

Det är bara, som Ronnie påpekade texten som måste ändras.

Det är faktiskt samma spak konsoll som sitter i gamla Tanusar från 70 talet.

Föresten det är ingen mera än jag som har ett grymt stort glapp i växelspaken och i så fall vad gör man smidigast åt saken.

Det hjälper inte att dra åt muttern.

comment_6518

Om du menar att själva spaken glappar på axeln i spakkonsollen så finns det repsatser att köpa, bestående av 2st plastbussningar som monteras från varsitt håll i hålet i spaken. Jag kan inte garantera att kitet finns att köpa i Sverige för jag har hittills bara sett det i amerikanska kataloger.

Själv så gjorde jag en egen bussning av en bit plast från en gammal glassburk.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...