May 22, 201213 yr comment_115580 Hej!Är det någon som vet hur man demonterar dörrsidan mm för att komma åt att fixa så att fönstervredet funkar igen? Själva armen med plastbussningen har glidit ur skenan, hur det nu gått till, så själva rutan har ramlat ner i dörren. Man kan se det när man kikar ner i springan. Jag har aldrig tagit isär dörrsidan förr och vill inte pajja ngt. Jag har letat men inte hittat svar.Jag vore jättetacksam för svar!
May 24, 201213 yr comment_115666 Hej.Är det standard inredning? Skruva bort övre plåt, sitter med en skruv ivardera ände, skruva av låsknopp så den går att lyfta av.Skruva bort fönster vev och öppningshandtag, sitter med skruv i mittenpå hantagen, bakom den runda kromtejpen om den sitter kvar, om inteså ser du skruvskalle.Demontera det stora stängningshantaget, mitt på dörrinsidan, sittermed sexkantsbult en bit in, skall vara ploppar eller lock för de tre hålen.Bänd loss dörklädseln med ett plastverktyg eller bred mejsel.Kolla upp vart dörrklädsel klammor sitter med att öppna upp i kantenförsiktigt, sätt verktyget så nära klamman som möjligt och bryt ut:p.Var försiktig och spara på hetts och fart, det lönar sig att ta det luntså att du inte förstör eller har sönder något i onödan;).Fortsätt att fråga:confused:.
May 27, 201213 yr comment_115771 Verkar vara ett vanligt problem på dessa mach 1, vi monterade nya plast bussningar på kulan där de ofta sönder trasade hjulen skall sitta
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.