Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Forum - Classic Mustang Club Sweden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Prisidé

Featured Replies

Vad kan tänkas vara ett ok pris att ge för en 74a, V6 i bruksskick? Några åsikter om modell och pris?

Om du vill åka V8 väljer du 75-78. Bökigt med V8 i 74. Har gjort det så jag vet. Värdet är väl vad du vill betala. Jag har ägt ett antal Mustang II V8 och de har kostat mellan 13500 och 70000. Alla körbara och besiktade. Kolla rosten. De rostar i torpedväggen, hjulhusen, golvet fram, bakom hjulhusen bak och bakluckan.

  • Author

Ok tack, bra info! Detta är en V6 så kanske ok i en 74? jag vill gärna åka V6 då jag gillar den maskinen och även vill ha bilen som bruksbil i stan. Men har ingen aning om vilket pris som är ok för denna bilen.Runt 25 -30 kanske? Är det annars något negativt med denna mindre maskinen?

Om du vill åka V8 väljer du 75-78. Bökigt med V8 i 74. Har gjort det så jag vet. Värdet är väl vad du vill betala. Jag har ägt ett antal Mustang II V8 och de har kostat mellan 13500 och 70000. Alla körbara och besiktade. Kolla rosten. De rostar i torpedväggen, hjulhusen, golvet fram, bakom hjulhusen bak och bakluckan.
Är det annars något negativt med denna mindre maskinen?

Motorn är samma som Ford Granada.

Alltså väääääldigt seg men robust

Se dig hellre om efter en med V8 så är det även enklare med reparationer.

Är det en fastback? Hel inredning? Vissa delar är svåra att få tag i. Baklucka till fastback är svår att få fatt i, även i USA. Jag har mycket delar liggande som ska säljas då jag är klar med mitt projekt.

Är det den på blocket just nu för 32 papp??

Riktigt snygg!

hade själv gett mellan 20-25 för den, gav 32 för min första II:a vilket var en Ghia hardtop 75:a och V8.

  • 2 months later...

Min mustang ghia v6 är inte seg tycker den är pigg. men alla har olika referenser..

Dessutom en blickfångare då dessa är mer ovanliga idag än tex mustanger från 64->

Men en sak är rätt, att det är svårare att hitta delar till dem än till V8orna.

Oj såg nu att denna tråd var ganska gammal haha.

Ändrade %s av %s (%s)

Jag har lite delar liggande. Nästan komplett Mach 1 kaross med papper, rutor och rostfria dörrar. Vänster dörr är ny.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.