Jump to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Forum - Classic Mustang Club Sweden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

comment_1389

Hej igen!

Efter servicen tycker jag att motorn låter annurlunda. Typ svaga knackningar framifrån sett på vänster sida. Det jag bytat ut är följade: Olja texaco 10-40 delsynthet, oljefilter, R-tänstift och luftfilter.

Enligt verkstaden skall knackningarna försvinna efter någon vecka.

Kan det bero på oljan? moton lät inget före servicen.

MVH Martin

comment_1421

Hej,

Jag tror det beror på oljan som gör att det kan knacka från någon lyftare. Enligt ford så ska ju dessa ha 10w-30 inte helt vanlig olja i Europa men den finns. 10w-40 ska bara användas i konstant extremt höga temperature typ 40 grader. Jag antar att det finns ett bra skäl till varför man anger 10w-30. Efter mycket letande så hittade jag en quaker state olja som verkar ok. Den ska vara speciellt bra för hydrallyftare. http://www.quakerstate.se/produktinfo/M ... 10W-30.pdf Jag mitt tips är en bra 10w-30 olja. Att ljudet skulle försvinna efter ett tag tror jag inte på.

comment_1430

Använd olja enligt instruktionsboken.

Vad säger den?

Är det rätt enligt den så är det inte oljan det beror på.

comment_1440

Om man kikar på de amerikanska forumen så verkar många köra med Mobil 1 Helsyntet 10w-30 som inte finns i Sverige. Verkar dock samtidigt som om många får läckage i bakre ramlagertätningen med helsyntet. Det slutar dock när man man går tillbaka till mineral eller delsyntet. Jag tror att delsyntet är den bästa kompromissen.

  • Author
comment_1449

Ok.. men jag pratade igen med verkstaden.. Killen menade att det egentligen inte ska vara någon större skilland på 10-30 och 10-40 olja mer än att 10-40 olja ska tåla högre temp. Jag märkte även att när motorn är kall så finns inte ljudet, bara när den är varm. Servicekillen sade att de hade haft problem med R-stift på chevroletmotorer att resistansen är för stor. Jag tycker också att motorn börjat gå ojämt. Vi skulle prova byta till platinastift.

jag vet inte men bör jag byta till 10-30 olja eller inte? vissa säger att det kvittar..

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.