April 21, 200619 yr comment_27579 kan man skruva bort medbringaren till knutkorset på bakaxeln 8" utan att man förstör någon inställning, typ förspänning på piniongen? Är de bara att skruva tillbaka den sedan utan något speciellt moment eller så? Ska nämligen balansera mellanaxeln. Mycket tacksam för svar!mvhHt- 66 289 C4 8"
April 22, 200619 yr comment_27581 Jag anser inta att det är riktigt bra för du ändrar förspänningen som du säger, men det har sagt här förut att man gjort så och bytt packboxen. Är det kardanstången du ska ballansera så behöver du väl inte ta bort medbringaren?
April 22, 200619 yr Author comment_27582 Nä kanske inte men han som har balanserings utrustningen undrade om man kunde ha den med då han balanserar för att lättare kunna sätta upp den i maskin. Annars måste man väl spänna fast den innanför kuntkorsfästet. Jag ska åka och prata med han och se hur man skulle kunna sätta upp kardan.Problemet jag har är att jag har vibrationer i ca 100km/h nu har jag bilen på pallbockar och jag har tagit bort fälgarna och provat att köra så men samma fenomen vid 100 km/h så börjar bakaxeln att studsa har även tagit bort bromstrummorna bak men ingen skillnad så nu ska jag se om de finns obalans i kardan.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.