Jump to content

Featured Replies

comment_41512

Hej! Fick för mig att kolla hur tändningen var inställd, motorn har inte gått riktigt "rent". När jag skulle justera går inte fördelaren att vrida sitter bom-stopp. Har prövat med olika oljor/krypsmörjmedel men den lossnar inte. Har också provat att "slå" försiktigt", värma-men ingenting hjälper. Skulle behöva få loss den för utbyte till ny, då den är ganska glapp. Hjälp!

Mvh,

comment_41540

matrial krymper med kyla så att värma är nog inte det bästa då det snarare borde bli ännu svårare då matrialet blir orginalstorlek/större vi snackar ju INTE några CentiMeter nu... men iaf värt att testa ;) ta en sprayburk med luft och vänd den uppochner så kommer det -40 gradig vätska/gas som kyler ner, en burk sånt kan nog funka ;) eller varför inte köpa snordyr kylspray / eller sno några isbitar från kylen ;):twisted:

  • Author
comment_41544

Hej! Tack för alla bra tips. Det som till slut hjälpte och fick loss fördelaren blev en massa olja (typ penetrerande) och tryckluft på burk som jag vände upp & ner och sprutade, vätskefas på luften och väldigt kallt. Den lossnade direkt. Nu är helgen räddad.

Tack igen,

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...