March 20, 200322 yr comment_252 Hur kan man identifiera en bakaxel som saknar Id-bricka? På locket till "klumpen" står det C30W, 607, 6C25, DIF allt detta står på locket fast på lite olika ställen. Axeln är från en 65 eller 66.
March 20, 200322 yr comment_255 Hej Pelle.Kan vara mycket svårt att få reda på vad det är för klump. Jag skall kolla i några böker och återkommer senare med svar.
March 20, 200322 yr comment_257 Det där är nog bara gjutnummer du hittat.Exempel för märkning är WFA-AH som betyder 9'' med 3:0 utväxling.Märkningen sitter på en lös bricka vilket är ganska osäkert då dom brukar vara borta.Vad exakt vill du identifiera?
March 21, 200322 yr Author comment_260 Jag hämtade hem den från blästring i går och fick sr bokstäverna DIF och blev nyfiken. Jag vet inte heller vad jag behöver veta för att beställa nya tätningar?
March 21, 200322 yr comment_261 Kolla denna sida där det finns en del infromation om identifiering av bakaxlar:http://www.ultrastang.com/Ultrainfo.asp?Page_ID=4#Klicka på "9-inch rear end info", där står lite om hur man skiljer 8" och 9"-axlar åt mm.
March 21, 200322 yr comment_276 Hej!Ang: bakaxel är det någon som har renoverat typ en 8"?Jag har nämligen en som sjunger lite när jag kör. Kan det vara pinong lagret som börjar fara? Ht -66
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.