Jump to content

Hjälp snabbt tack! Motorlyft.

Featured Replies

comment_62536

Står i garaget och ska ut med motorn, har lossat alla bultar som sitter mellan motor och växellåda, samt motorfäste såklart.

Nu när jag lyfter och ska ut med motorn så känns och ser ut som att hela innannätet i växellådan vill hänga med.

Ska bultarna i svänghjulet eller vad det kallas också lossas? Dvs krypa under bilen, skruva bort en bult, snurra svänghjulet och sen bort med nästa?

Jag är ju som sagt helt grön på området så det är bara att skratta. Men när ni skrattat av er så skriv gärna ett snabbt svar. :--

/Vilsen grönjöling

comment_62538

Om det är en automatlåda, JA !!!! Då måste turbinen (momentomvandlaren lossas från flexplattan.

Samma sak när allt ska ihop igen, momentomvandlaren MÅSTE sitta fullt inskjuten i växellådan annars riskerar du att förstöra t.ex. olje pumpen i lådan om Du försöker dra ihop motor och låda.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...