Jump to content

S A

Medlemmar
  • Blev forummedlem

  • Senaste besök

Allt skrivet av S A

  1. Är en 1958. Ägare av en 1970 Mustang. Har en inkomst jag klarar mig på. Förutom Mustangintresset har jag andra. Bilen är besiktigad men har stått stilla i 7 år, så jag har mycket att arbete på den.
  2. Jag skulle kolla upp motorn helt och hållet (riva ner den för en renovering) Om du har blåst en topplockspackning brukar det ryka vitt ur avgasröret.
  3. Jag läste tråden, för jag har själv bytt ut hela drivlinan med hjälp av kompisar. Mussen är en 70:a med en 351c 4v lådan är en C6 axeln 9´. Kardan som jag har kommer från en Pinto 74:a, hittade den hos en som säljer amerikanska bildelar. (PG Larsson) Här har du en sida där det finns någon som kan hjälpa dig: spoca.se/amerikanskabildelar.htm Det enda som oroade mig var att knutkorset är det lilla korset, men det har hållit för mycket, till och med när jag testade lustgasen. MVH/Stefan.