April 19, 200421 yr comment_5556 Har köpt en grusplåt från en 70:a att sätta på min 69:a. Men på gruslpåten jag köpte satt inga fästen för blinkers! På min gamla plåt ser det ut som om blinkersarna är ett med grusplåten?!?! Hur skall det vara? Hur ska de sitta fast?! Ska en grusplåt från en 70:a passa på en 69:a?//A.
April 19, 200421 yr comment_5561 Blinkers i kofångaren och positionsljus i frontplåten på -69. På -70:an sitter positionsljusen i flyglarna.
April 19, 200421 yr Author comment_5563 hmmm.... nu sitter jag med öppen mun och ser lika dum ut som en fågelholk.,....... D va som fanken.. Hade ingen aning om detta... Trodde bergis att blinkersen satt i grusplåten! Dom gör det på min gamla plåt som satt på bilen när jag köpte den.... Men dom skall alltså skruvas på undersidan av den kromade kofångaren alltså?Men framför allt, PASSAR 70:ans PLÅT PÅ 69? Tycker att jag hör olika bud hela tiden... Ha d!//A.
April 19, 200421 yr comment_5567 De hål i grusplåten är inte för blinkers.Det är positionsljus.Blinkers sitter i stötfångaren oavsett 69 eller 70
April 20, 200421 yr Author comment_5589 jo men d visste jag. Men jag menar alltså blinkersena som pekar framåt. DOm har svetsat på denna på den undre grusplåten på min. Märkligt, men jag antog att det skulle va så ...Men,,,,,,, passar 70:ans plåt på 69:an? Jag vet att det saknas hål för positionslysena men d spelar ingen roll. Har inga ändå.//A.
April 21, 200421 yr comment_5627 Ja plåten passar oavsett årsmodell.Om du vill ha positionsljus så är det bara att såga hål för dessaBlinkersen ska sitta på stötfångaren.Kolla under stötfångaren så ser du fästen för detta.
April 21, 200421 yr Author comment_5631 Tackar!!!Per, då tar jag dig p åordet och lackar min 70:a grusplåt i förhoppning om att den ska passa! Ha de!//A.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.