January 5, 201312 yr comment_123352 Ja lite kul ska man väl ha vintertid. Tomgångskörning en minut o sen lite mer varv på bilen <3Har ni nåt vinterklipp??
January 5, 201312 yr Author comment_123357 Nu funkar den var ikke mye å se her,,,,,,,,,,denne videoen er privat,,,,,,,
January 5, 201312 yr comment_123360 Jag har inget filmklipp för min bil står stilla utan batteri under vintern. Har du original ljuddämpare på din bil eller fångar kameran inte upp all motorljud?
January 5, 201312 yr Author comment_123364 Orginalljuddämapare. Garaget ger reflektioner av ljudet. Skulle väl haft kameran bakom Fast har man en subwoofer o bra högtalre hörs det bättre
January 5, 201312 yr comment_123374 Min gammelmustang får gå i ide helt över vintern, p.g.a tips från denna vise man:
January 6, 201312 yr comment_123383 Orginalljuddämapare. Garaget ger reflektioner av ljudet. Skulle väl haft kameran bakom Fast har man en subwoofer o bra högtalre hörs det bättre Byt ljuddämpare så du får bättre ljud på motorn.
January 6, 201312 yr comment_123384 Min gammelmustang får gå i ide helt över vintern, p.g.a tips från denna vise man: Många kloka ord från den mannen.
January 6, 201312 yr Author comment_123385 Bilen låter alldeles utmärkt ute i trafiken Det är från ett storbilsgarage. O nåra mullriga dämpare blir det inte. Har haft det på andra bilar. Inte ett dugg kul när jag ska på långturer. Låter kanon som det är.Jo klart man kan sköta om bilen med ny olja , glykol o så men varför det. Är bara o köra lite runt i garaget. Jag menar inte fasen vinterkonserverar jag vardagsbilen om den står still nån månad. Hade jag haft en bil baserad på äldre teknologi så hade jag kanske gjort det.Gjort så med en Firebird 4 år i rad o varje gång var det problem på våren. Sensorlarm o problem med tomgångsmotor osv.För mig fungerar det bättre o dra en repa i garaget o varmköra.Som sagt smaken e som baken o ideerna är många
January 6, 201312 yr comment_123387 Bilen låter alldeles utmärkt ute i trafiken Det är från ett storbilsgarage. O nåra mullriga dämpare blir det inte. Har haft det på andra bilar. Inte ett dugg kul när jag ska på långturer. Låter kanon som det är.Jo klart man kan sköta om bilen med ny olja , glykol o så men varför det. Är bara o köra lite runt i garaget. Jag menar inte fasen vinterkonserverar jag vardagsbilen om den står still nån månad. Hade jag haft en bil baserad på äldre teknologi så hade jag kanske gjort det.Gjort så med en Firebird 4 år i rad o varje gång var det problem på våren. Sensorlarm o problem med tomgångsmotor osv.För mig fungerar det bättre o dra en repa i garaget o varmköra.Som sagt smaken e som baken o ideerna är många Jag hade Flowmaster på bilen när den köptes och det var inte kul att lyssna på vid landsvägskörning. Nu har jag FR500 ljuddämpare och bilen låter högre men det låter nu MINDRE i bilen dvs resonansljudet sjönk avsevärt. Det är inte så fuktigt i ditt garage? Då tar din motor inte stryk vid varmkörningarna.
January 6, 201312 yr Author comment_123388 Nej Det är inte minsta fuktigt. 20 grader varmt o torrt. Längst ner i Farsta Granne med Polisens bilar. Så den står rätt säkert också tror jag.Super garage. OK, kostar 750 kr i månaden men passagebricka, tv-övervakning o Polisen i samma garageplan hmm. Jo nån modifiering av avgassystemet är det. Men det satt på när jag köpte bilen för snart fyra år sen blir det tror jag Jag hade Flowmaster på bilen när den köptes och det var inte kul att lyssna på vid landsvägskörning. Nu har jag FR500 ljuddämpare och bilen låter högre men det låter nu MINDRE i bilen dvs resonansljudet sjönk avsevärt. Det är inte så fuktigt i ditt garage? Då tar din motor inte stryk vid varmkörningarna.
January 6, 201312 yr comment_123412 Nej Det är inte minsta fuktigt. 20 grader varmt o torrt. Längst ner i Farsta Granne med Polisens bilar. Så den står rätt säkert också tror jag.Super garage. OK, kostar 750 kr i månaden men passagebricka, tv-övervakning o Polisen i samma garageplan hmm. Jo nån modifiering av avgassystemet är det. Men det satt på när jag köpte bilen för snart fyra år sen blir det tror jag Låter som ett perfekt garage. Varmt, bevakning och snuten dessutom. Då behöver du inte låsa bilen ens.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.