Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Forum - Classic Mustang Club Sweden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Glödlampor

Featured Replies

Det skall vara två poler i botten och en glödtråd. Alltså plus och minus i polerna och inte jord i hylsan. Tveksam om det finns på Biltema (hot rod heaven).

Biltemas lampor med artikelnummer 35-549 borde passa (12V, 15W, 2-polig med en glödtråd), men jag har inte provat själv.

(Jag har för mig att 2-poliga lampor med en glödtråd var vanligt på engelska bilar förr i tiden.)

  • Author

Jag var lite för snabb på lunchen, det är biltemas 15 watts jag provat. Tyvärr gälper inte Lars ide heller eftersom det är bajonetfattningen som inte stämmer med mitt lamphus. nya från Scott Drake. Det verkar som stiften på lampan sitter för lång ner så det går inte att trycka in den tillräckligt långt.

Nu ska jag gå till hamnpiren i Jkpg och ta en öl, men ser fram emot att läsa era svar i morgon Lördag.

Ha det bra

Pelle

  • Author

Problemet är nu löst, det var ganska enkelt när man väl kom på det. Det var kontakterna på bottendelen som inta följde med in, så jag fick sträcka i kablarna på baksidan. Kom på det i dag när jag monterade avgassystemet.

Tack för alla tips

Pelle

Det brukar vara just placeringen på stiften som gör det omöjligt att montera "svenska" lampor. Enligt en jobbarkompis som just tagit hem en 67cab fanns de korrekta lampornapå Hansen Racing

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.