April 7, 201312 yr comment_125990 HejEtt gammalt problem som jag skjutit på att ta tag i är att det läcker in olja/fett in i brommstrumman höger bak.Har förstått att det lär vara en plast packning/propp som gått sönder.har letat på VP efter denna packning men vet inte vad den kallas eller om den överhuvuttaget finns där.Nån som har svar ?MVH/D
April 7, 201312 yr comment_125996 två möjligheter - bromscylindern läcker ut olja och måste då bytas, eller, packboxen i bakaxeln läcker ut olja och måste bytas.Troligen lättare att hitta dessa delar hos Hansen Racing, eller så ringer du Ulrik på VP och frågar.mvhClaes
April 7, 201312 yr Author comment_126042 Tack för svaret.Så det kan vara två olika orsaker alltså...hmmFinns det nått typiskt tecken för om det är det ena eller andra ?
April 7, 201312 yr comment_126047 Har samma problem. ...Bromstrumman är fuktig på baksidan.Kollade idag , Torrt runt bromscylindrern men fuktigt vid drivaxeln. Blir att köpa ny packbox.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.