July 14, 20159 yr comment_146376 Hejsan, någon som har någon aning om detta ? Alltså när jag är ute o kör och släpper på gasen så hörs det ett vinande eller ett surrande från bakvagnen. Bromsar jag ner till ca 50 km så upphör det.Tack på förhand
July 15, 20159 yr comment_146455 Hur mycket det viner är svårt att veta.Anledningar till det kan var flera orsaker.Har man bytt utväxling kan det bero på felaktigt justering.Lager börjar bli utslitna oftast då pinion lagret som snurrar vesäntligt fortare än diffklumpens axel lager.Är det marginellt eller knappast hörbart är det ingen fara.Får man skruva upp volymen på stereon för att slippa höra vinandet kan det vara på plats och undersöka.
July 15, 20159 yr Author comment_146456 Detta började förra veckan o jag har inte ändrat något, får nog kolla upp det för jag höjer stereon. Jag körde 1 månad utan att höra något sedan åkte jag utomlands i 4 veckor o direkt när jag rullade i väg när jag kom hem så började det surra/vina.
July 15, 20159 yr comment_146461 Du skriver bakvagnen men du kanske kan testa detta endå.Tryck ner kopplingen lite grann. Försvinner ljudet?Jag tänkte om det kunde vara urtrampningslagret?
July 15, 20159 yr comment_146469 Daniel. Det står klart och tydligt att han har en automat.Har du kollat olje nivån i bakaxeln?Är det problem med oljud i bakaxeln så ska de inte komma helt plötsligt.Ja, om det är problem i bakaxeln så kostar det en del slantar.Inte många som vill ge sig in där. Detta pga. all justering tar tid.
July 15, 20159 yr Author comment_146470 Hmmmmmm jag är ju ingen mekare utan gillar bara att köra ;-) hur kollar jag oljenivån ?
July 15, 20159 yr comment_146471 Daniel. Det står klart och tydligt att han har en automat.Har du kollat olje nivån i bakaxeln?Är det problem med oljud i bakaxeln så ska de inte komma helt plötsligt.Ja, om det är problem i bakaxeln så kostar det en del slantar.Inte många som vill ge sig in där. Detta pga. all justering tar tid.Ja se på fan, även solen har sina fläckar.
July 15, 20159 yr Author comment_146472 Man kanske blir lurad varifrån ljudet kommer oxå, kan det inte eventuellt vara från lådan i stället?
July 15, 20159 yr comment_146476 Öppnar oljenivå/påfyllnings pluggen (brukar vara 3/8 fyrkant) som sitter på samma sida som kardanen går in i bakaxeln.Oljenivån ska vara mellan upp till hålet och 1cm under.Enklast är att sticka in lillfingret genom hålet och luta lite neråt. Har du olja på fingret när du tar ut det så år nivån korrekt.Som du säger, det behöver inte vara bakaxeln.Testa att köra lådan manuellt och se om du hör någon skillnad.
July 15, 20159 yr Author comment_146477 Tack för svaren, ska testa att köra manuellt. Detta är min första kärra med automat så jag måste kanske ställa en dum fråga, kan jag lägga i neutral när jag kör typ i 60 kmh ?
July 16, 20159 yr Author comment_146487 Ok, tack. Nu känns det rätt bra med att man har begagnat bilförsäkring via blocket, har bokat tid på verkstad. Btw, det lät lika dant när jag körde manuellt testade dock inte o lägga i neutral o rulla.
July 16, 20159 yr Author comment_146493 Var ute nu med en jobbarpolare som är lite inne på bilmek o körde lite, han upplevde det som att det var ett hjullager som spökade. Kan kanske hålla med för när jag svängde vänster utan att bromsa in så antingen minskade ljudet eller så försvann det helt.
July 17, 20159 yr Author comment_146528 "domen" var ett kasst hjullager fram bara att pröjsa o vara glad kunde ju varit värre.
July 17, 20159 yr Author comment_146531 Så det är enkelt att byta ? Verkstaden hade inte den mekanikern inne när jag var där o kollade upp, så dom visste inte tidsåtgången utan skulle återkomma, jag ger iallafall 1600:- för hjullagret.
July 17, 20159 yr comment_146533 Man byter inte bara lagret utan hela huben.Video på byte av hjullager/hub Ang. svenska priser, kanske det är däför jag beställer det mesta slitdelar på www.rockauto.comÄven med frakt och tull brukar det bli halva priset mot att köpa det från firma i Sverige.
July 17, 20159 yr Author comment_146537 Jag menade 1600:- för huben enligt videon så bör väl inte en riktig verkstad behöva så lång tid på sig ? eller ?
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.