Jump to content

Featured Replies

comment_161277

Har under flera dagar försökt att få ur nyckeln ur mitt tändningslås. det går inte att vrida tillbaka nyckeln till det läget där nyckel går att ta ut.

jag har provat att byta till ett nytt lås utan att lösa problemet. Nyckeln går bra att ta ut när man tar bort hela låset men när låset sitter där det ska går det inte att få ut låset.

jag har definierat problemet till att det har något att göra med den stång som går till växelförararen. man ska inte kunna ta ut nyckeln om växeln inte ligger i parkering. Jag har provat att dra i staget utan resultat . man vi ju inte gärna ha sönder något. Är det någon som har tips på hur jag ska få till så att jag kan flytta nyckeln till rätt position där den lossnar?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...