Jump to content

Featured Replies

comment_171127
51 minuter sedan, GT 2000 said:

Tja. Tömt bakaxeln på olja. Ny packning och locket åtskruvat igen. Oljepluggen sitter på framkant ovansidan??

Insexnyckel strl 9??

Köpt olja från Hansen Racing, behövs tillsats för en Mustang GT från 2000?

 

Tacksam för svar 😃

Är bara en 4-kant plugg 3/8" i framkant...Du bör enkelt se den

Använd 3/8" förlängaren som finns i verktygslådan.

LS olja ska det vara ......Antingen innehåller oljan redan det och då står det LS på burken eller så får du hälla i det separat

Det brukar numera innehålla tillsats

Ändrade %s av %s (%s)

  • Author
comment_171175

Tja igen. Fick lov att köpa till en tillsats för oljan som jag redan köpt. Enda uppgiften jag kan hitta på mängden olja i bakaxeln är 1,7 Liter. Kan de stämma?

För övrigt så stämde de bra med pluggen i framkant och 3/8 vart perfekt. Det är lite svårt att se när man ligger på garagegolvet med kärran på pallbockar 😃

comment_171176

Japp låter rimligt!

Tips för fylla på om du har tryckluft och en sån där pistol med smal spets!........Håll flaskan horisontellt med en slang från flaskan in i bakaxeln......Sen kör in tryckluft spetsen i baksidan på flaskan och blås.....Då skjuter man in oljan i axeln på några sekunder.
Kan vara kladdigt och segt hålla på klämma in oljan annars.

comment_171185

Jag eller rättare sagt min son använde tryckluftsmetoden på en citroen en gång, hukande in i hjulhuset blåste han lite för mycket så att hela flaskan sprack.

Han såg ganska rolig ut, hela ansiktet nersmetat med växellådsolja, det rann både på ut och insidan av glasögonen.

Uppstädningen efteråt var inte så kul

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...