July 23, 20204 yr comment_173359 Hej, Min gamla V6 2005a börjar få lite ålderskrämpor. Har versktadstid nästa vecka men tänkte någon här med bra koll kanske kan ge mig lite tips och info. Det verkar inte bättre än att det läcker kylarvätska(tur att det inte är värre iofs) när motorn blir varm och det blir tryck i kylsystemet. Det läcker ner bland annat på ramen under motorn som som bärarmarna fäster i. Det ser ut som att det läcker från det som jag tolkar är vattenpumpen, under generatorn på vänster sida av motorn sett framifrån. Trevlig sommar på er alla och håll avståndet! Ändrade %s av %s (%s)
July 24, 20204 yr Author comment_173385 Kan det stämma? Är det vanligt? ENkelt att lösa? Går ej att avgöra på bilden? MVH
July 25, 20204 yr comment_173390 Inget man kan avgöra på bild, men inte helt omöjligt att det är vattenpumpen som läcker. Är det pumpen så är det bara att byta mot en ny. Samtidigt så byter man termostat, multirem och all kylvätska. Om det nu inte läcker någon annanstans.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.