Jump to content

Featured Replies

comment_16536

Hej

Generatorn har slutat ladda batteriet och funderar på vad det kan vara. Om det är kolena eller något. Provade med en multimeter när motorn var igång. Ena sladden från generatorn alstrade ström men inte den andra. Och min fundering är... ska båda kablarna från Generatorn ge ström eller?

Mvh Jimmy

  • Author
comment_16668

Jag har nu fått fram att generatorn ger ström till batteriets pluspol. SÅ nu blir jag lite förbryllad. Någon sa till mig att ett dåligt batteri inte går att ladda. Men jag kan ladda batteriet i min batteriladdare. och sedan fungerar det i ca 45 min sedan är det urladdat( och då har jag varken använt ljus eller stereo.

:?

comment_16669

Ladda upp batteriet utan att ha det anslutet till bilen. Låt det sedan stå ett tag (utan att koppla in det) och prova sedan ifall det är något kräm kvar. Är det inte det så är det kortslutning i batteriet och är bara att köpa nytt. Det är ett vanligt fenomen.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...