May 11, 200519 yr comment_17576 På ena sidan går vevhusventilatons slangen in på en typ hörhöjnings platta under förgasaren och givetvis är det vacum där Men strax åvanför finns en till nippel som nån slang ska in i vad lägger jag där?Pluggar jag igen den så dör motorn vid snabb gasHadde upp det här förra året på en tråd men ingen förstod väl vad jag menadeSka jag köra in vevhusslangen från den andra sida in i förgasaren den går nu in i luftburken
May 27, 200519 yr comment_18311 HEJ.det brukar vara 2 anslutningar på förg.plattanen för vackumregulatorn till vxl-lådan,och en till vacumklockan på fördelaren.vad jag vet så tas luft genom ventil som sitteri oljepåfyllnings hålet.i andra ventilkåpan sitter en slang,ofta med backventil som leder upp till undersida av luft burken, och i luftburkenråder ju undertryck. där med sugs luft igenom ventilen påandra sidan och igenom motorn till förbränning.
May 27, 200519 yr comment_18323 En liten snabb fråga bara. Går väll lika bra att köra med 2 lock utan slangar som ryker lite. Alltså att vevhusventilationen skall gå till luftfiltret är väll inget som är nödvändigt? Möjligtvis lite bättre för miljön och sämre för motorn.Va säger besiktingen om du har 2 vanliga kromade lock utan slang? Något krav på slangen?
May 27, 200519 yr comment_18340 Hej.Motorn går sämre med bara två lock på ventikåpor,om du står framför bilen så ska den kåpan som sitterpå vänster hand anlutas med en backventil och gummi-slang till insug anslutningen sitter på spacer antingen i bak-kant eller i sida. Från ventilkåpan med lock som du fyller olja i så skall endasslang anslutas mellan lock och luftrenare. Principen kan vara omvänd alltså backventil PCV på oljepåfyllningslockoch anslutning i spacer och då har inte anslutningen på vänstersida någon backvetil utan ansluts till luftrenare.Slangen från automatlådans vakum ventil skall anslutas påinsuget i bakkant där även anslutning för bromservo brukarsitta.Finns några olika varianter på closed emmision blir bara snurrigare med fler beskrivningar.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.