Jump to content

Featured Replies

comment_187189

Hej,

"startar lätt och bluddrar ner och dör" låter lite som en för fet justering. Börja med att dubbelkolla choken. Autolite 4100 borde ha en automatisk choke, och den ska vara helt stängt vid kallstart och sen öppna fullständigt efter ett tag när motorn är varm. Om inte den öppnar, så blir blandningen för fet och motorn dör.

En annan sak är varvtalsjusteringen - kanske går det lättare för dig att justera förgasaren ordentligt, om du för tillfälle skruvar upp tomgångsvarvtalet litegrann så att motorn inte dör.

Sen så kontrollerar du blandskruvarna. Om du letar efter en grundinställning, så är det en bra början att 1) fullständigt stänga skruvarna (lugnt med vridmomentet, dra åt bara med låg kraft), 2) sen så öppnar du skruvnarna med halfannan varv. Därifrån justerar du förgasaren. Finns gott om videor på nätet som visar i detaljen hur man gör,

Förstås justerar du blandningen och varvtalet endast vid motorn på normal temperatur.

Ändrade %s av %s (%s)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...