June 30, 200321 yr comment_1522 Jag har spänning från generatorn av och till.Kan det vara kolen som är slut eller?
June 30, 200321 yr comment_1528 HejJa det kan vara kolen i generatorn eller så är det laddrelä.Prova att köpa ett nytt laddrelä det är det första och enklasteatt byta.Det nya reläet är modernt med bättre elektronik och haringa rörliga delar inuti.Det gammla original har spolar och rörliga delar där avnamnet relä.Utsendet på det nya är lika förutom att kåpan på nya ärläggre och metallfärgad.Med lite flinka fingrar så går det att byta kåpan från dittgammla och vips så ser det ut som original.Har kolen i generatorn blivit nerslitna så gör inte jobbetsjälv lämna det till kunnigt folk.Om man försöker själv köp mer änn två kol mycket lättatt skada dom nya vid återmontering. :wink:
July 7, 200321 yr comment_1580 Nån som har koll på hur långa kolen skall vara om dom är "fungerande" ???? min generator ligger här brevid mig i små delar och kolen ser ok ut dom är nästan 12 mm långa, kan tyvärr inte hitta nåt namn på generatorn så biforgar en bild om det är nån som känner igen vad det är.Om nån funderar på att renovera er gamla generator så finns det en snubbe i Malmö som lindar om, bytar lager och målar den för runt 300:- (det tog han för nåt år sen så borde vara samma nu) du får tillbaka din generator precis som ny, har inte adress eller tele nr nu men kan ordna om nån är intresserad.
July 7, 200321 yr comment_1584 Hej.Det ser ut att vara en AUTOLITE eller Motorcraft original Ford.Har du kollat på gjutgotset där finns ett tillverknings nr ingjutet.Kolla vid den övre fästet det skall vara ett ganska långt nummer börjar med C4ZZ C5 C6 60 talare eller D0ZZ D1 D2 70 talare.Hela nr kan se ut som följande D0ZZ-10346-B dom förstatvå bokstav och siffra kan vara dom andra alternativen somjag skrev tidigare beroende på årsmodell. Längden på kollen kan jag inte svara på men ett byte är attföredra då det är demonterat. :wink:
July 7, 200321 yr comment_1585 Helt nr lös generator...kan inte hitta nått, bara på bak sidan till sladdarna , jord osv.Mina kol på ca 12 mm var som nya för jag var nere och köpte ett par och dom va i stort sätt lika långa, köpte ett ladd relä med så hoppas det är det som strulat med min musse.
July 8, 200321 yr comment_1591 Attans med, det var inte heller ladd relät som knasade , måste vara nån kabel eller kanske nåt annat än kolen i generatorn som är trasigt, sen hjälper ju inte att man är ganska kass på el saker heller
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.