Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Forum - Classic Mustang Club Sweden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Saker ja bör tänka på om ja ska ha Mustang (eller ny bil..)

Featured Replies

Söker som ja skrev i en annan tråd bil just nu o e väldigt inne på Mustangen..(99-04) kan inget alls om dessa..kostar försäkring? skatt? reservdelar? vart servar ja den? Om nått händer o ja behöver nytt avgassystem..kostar de skjortan? bara krossar ena lyktan tex..behöver ja fixa ny från USA elle vart?

Kör lite på chansning nu då jag e lite osäker på jobbet just nu...men känner att ja inte orkar mer o måste ha nått..så chansar lite..

Men känner att ja måste ta reda på lite mer först så de inte går rent åt helvete (e inne i en dålig period där allt går just åt helvete..) :P Så om nån känner för att skriva lite saker ja bör tänka på o svara på frågorna så e ni väldigt välkommna att göra så!

Tackar på förhand!

Mvh Johan Hansson

Finns mängder av importörer, som tar hem delar från USA på din beställning, eller som lagerför.

Grufmans bil är ju ett exempel på firma som, vad jag har förstått, har en del reservdelar hemma.

Sök på blocket efter modeller och ta regnummer, sen kan du jämföra via webben dom olika försäkringarna.

Delar är nog som "Pernolf" antydde det minsta problemet.

Prismässigt är Mustang väldigt billigt både när det gäller delar och service.

Det är inga större konstigheter med något eftersom det är en volymbil där det mesta är ganska enkelt och rakt på sak.

Du kan vara helt lugnt över att inte tappa hakan över svindyra reservdelar eller service kostnader särskillt om vi ska jämföra med andra europeiska "kollegor"

Visst det är en Ford så kvaliten är ju därefter så räkna inte med något tysk "klonk" i bilen men nivån är mycket bra ändå.

De är betydligt bättre än förr iallfall

Men alla har ju olika förväntningar så vad är din?

Största problemet är egentligen att Ford inte har Mustang här i svedala vilket gör att det blir privata bilfirmor som får sköta service och reparation.

Men i relation med andra så är problemet litet där också. Många duktiga firmor finns överallt.

Försäkring är ingen ide att rådgöra om eftersom det är så kopplat till person.

Kolla med ditt försäkringsbolag.

Om allt just nu går åt "helvete", så köp en Musse så känns allt mycket lättare. Lycka till med ditt val... :lol:

  • Author

Jo, hoppas att de blir så, vill bara ta reda på lite "runtomkring" kostnader så ja inte åker på en saftig överaskning när/om något händer :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...

Account

Navigation

Sök

Sök

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.