Jump to content

Featured Replies

comment_38828

Hej har köpt en florida import 66:a HT, det sitter headers på och det är 2,5 tums rör och en ljuddämpare som slutar strax före bakaxeln. Det är väl inte godkänt av bilprovningen att piporna slutar före bakaxeln antar jag? Nu till funderingarna, det verkar enklast att förlänga rören under bakaxeln tycker jag. hur närma tanken vågar man lägga rören? vad hänger man lämpligast upp rören i bakkant på bilen? hur har ni det på era bilar???

comment_38830

Hej.

Försök att dra avgasystemet över bakaxeln, problemet är

om du drar under bakaxeln och under tanken så är det

svårt med fjädring i uppåt-nedåt ricktning och dessutom så

får du problem att hänga systemet på ett bra sätt, det

blir inte bra. :roll:

Jag har inte provat ännu men det finns böjbara avgasrör

på Biltema, kanske det går att göra kröken över axel

med sådat rör, det som ändå är bäst är nog att åka till

en firma som fixar med avgas. ;)

comment_38839

Flytta fram dämparen lite så du får plats med böjar över bakaxeln, alternativt är att placera dämparna på högkant vid sidan om tanken. Infästningen för bakre hänkena går bra att fästa i balkarna på sidorna om tanken. Då är det lättare med krökarna över bakaxeln.

På GT bilarna ligger avgassystemet vid sidan av tanken och ut genom hål i grusplåten. :)

Det går även att ha dem under bakaxeln, men man får problem med islag vid fjädringsväg. samt att det blir problem när du skall hissa bilen bak och bakaxeln hänger på avgaspiporna. :?

Ytterligare alternativ är att vinkla ut dem framför bakhjulen ala shelby/racing stuk. :shock:

mvh Tommy 8)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...