Jump to content

Recommended Posts

Som nybliven Mustang-ägare stöter jag hela tiden på nya konstigheter, tur att här finns trevligt folk med lite erfarenhet! :D

Stereon går IBLAND på tändningen, dvs den slår av när jag tar ur nyckeln, dock ej alltid, ibland spelar den glatt vidare, vet ej om detta beror på att Mussen gillar hårdrock eller om det spelar någon roll i vilken ordning man slår av lyset eller slår av tändningen..., någon som känner till detta??

Hmm, det är inte så att du redan öppnat dörren när du stänger av tändningen? Då stänger ju sterion av automatiskt direkt, annars poppar den ju vidare i 5min eller liknande efter man stängt av tändningen, om man inte öppnar dörren vill säga.

/Anders

Beror på om du har öppnat dörrn innan eller inte. Om du inte öppnar dörrn så funkar stereon i tio minuter, anars dör den så fort du öppnar. Det gäller även fönsterhissarna.

/Simon

Edit: du hann visst före... :D

"biljäveln kan tänka".... å alla som kör tidigare årgångar... :--

Fasligt med beymmer me de där 05-era..... :?

Huven rör sig över 110.... ;)

Radion drar igånd (Poltergiest? :roll:

Tanka är bara inte å tänka på---- :shock: (det är en billig kärra...)

Lever vi i 2000-talet...???? Jepp det är en Ford...å Henry vänder sig i graven... HF II (eller vad det är) räknar pengarna...

Det blir en Hemi som andrabil....... Iacocca . mustangens fader, hans air - sveper över chrysler - än idag.... :o

Som nybliven Mustang-ägare stöter jag hela tiden på nya konstigheter, tur att här finns trevligt folk med lite erfarenhet! :D

Stereon går IBLAND på tändningen, dvs den slår av när jag tar ur nyckeln, dock ej alltid, ibland spelar den glatt vidare, vet ej om detta beror på att Mussen gillar hårdrock eller om det spelar någon roll i vilken ordning man slår av lyset eller slår av tändningen..., någon som känner till detta??

Dessutom, om du har bilen avställd eller stående en längre tid så slå av radion manuellt annars laddas batteriet ut(kanske). Ytterligare en liten "bug" att lägga till i listan :x

En v50 såklart, den har jag hört är bekymmersfri. :D Undrar vem som tillverkat elsystemet i den. :D

Tror alldrig jag klankat ner så mycket på en bil som min Musse och ändå vill jag alldrig göra mig av med den.

Jag själv kör v50 som vardagsbil, den funkar super. Men nu har centrallåset börjat konstra sig, så det kanske är "fel" tillverkare av elsystem i den ;).

Beror på årsmodellen. Har du bytat elkablarna til førerdørren? Hadde just samma sak. Centrallås og elfønster hengde seg. Even instrumentljuset forsvann. Garantibyte på Volvo Norge;-)

John

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...