March 22, 200322 yr comment_279 Hej! Som andra, har jag en FMX som läcker lite. Packningarna i den är bytta för ett par år sedan. Förra sommmaren var läckaget minimalt. Men nu, efter vintern har det blivit lite mer. nu är det så att det droppar. Inte mycket, men några droppar i veckan Jag antar att det är för att bilen stått hela vintern (jag har varit borta). Hur mycket läckage kan man tolerera? Jag har ju ingen lust att byta packbox nu, med omlackering och allt annat som skall göras. Då kommer det ju inte att bli kört någonting.'Mvh. Hampus
March 23, 200322 yr comment_296 Ja alla vi måste nog alltid räkna med dessa läckage från automatlådor mm.mm.Packboxar på amerikanare är ganska enkla och ömtåliga.Minsta slitage och speciellt avställningen på vintern får lådorna att läcka rätt snabbt.Dessutom är grejjerna minst 30år gammalt så det finns mekaniska slitage i metallen på exempeltvisst turbinaxeln vilket aldrig går att täta. Läckaget är igentligen ingen direkt fara så länge det inte blir en stor pöl så fort man ställt bilen 1 dygn. Kommer det bara några droppar efter en natt så är det helt normalt Det är igentligen viktigare att kolla läckaget när motorn är igång.Om det droppar kontnuerligt under gång så måste du byta ganska omgående.Nu finns det ett tätningsmedel som man kan hälla i lådan men jag har själv ingen erfarenhet av den.Det ska heta OMEGA men tyvärr har jag ingen aning om vem som säljer den.Hansen Racing har ett liknande men det är för Cheva lådor.(Jag skulle INTE prova det)
March 25, 200322 yr comment_316 Jag har själv provat att täta en låda med omega 917.Det tog väl ca 60 mil sedan blev det torrt.Jag har köpt min omega på reservdelsdepån i SödertäljeRobban
March 25, 200322 yr Author comment_320 Tack för svaren Känns mycket bättre nu, en sak mindre att oroa sig över, med allt annat som skall göras.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.