March 25, 200322 yr comment_312 Tänkte fräscha upp hjulhusen lite,,slipa rent o fylla i med lämplig färg..har nå´n förslag på vad jag kan använda... har 2-komponents tjärepoxi hemma..kan det va nå´t tro..?
March 25, 200322 yr comment_322 Lägg en epoxi grund, försegla den med en epoxyfärg, därefter kan du spruta en svart gummibaserad ljuddämpande masssa (sprutkitt) om du vill slippa och fylla i stenskott.JL
April 1, 200322 yr Author comment_376 I hjulhusen satt det rostskyddsmassa,vad är det bästa man kan ha på i hjulhusen,eller ska de bara vara lackade..?
April 3, 200322 yr comment_379 Från fabrik så var underedet och då också hjulhusen grundade, ingenting var maskat på underrede, hjulhus etc. så där rykte det in färg. Efter lack så sprutade man svart ljuddämpande massa för att färga hjulshuset svart så att man slapp och se färgsprutet samt att det också dämpade ljudet skyddade mot stensprut.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.