Jump to content

pony64

Medlemmar
  • Inlägg

    5
  • Blev forummedlem

  • Senaste besök

Allt skrivet av pony64

  1. Kan någon hjälpa mej ,va kan det vara för fel eller var ska jag börja söka felet. Då bilen ståt parkerad ett tag å man startar för att ta en sväng så skakar/vibrerar C4:an. Gaspedalen törs jag inte röra för man tycker att då sprängs turbinen eller något annat går sönder,efter en stund när motorn gått på tomgång så slutar vibrationen å allt fungerar hur bra som helst. Skulle det vara så att turbinen töms på oljan när den står stilla? För lite olja (har konttrolerat,men bara med stickan)? Något annat klurigt fel som jag inte kommit på eller är det bara å riva ner lådan ock börja leta efter felet. Tacksam för alla svar eller råd hur jag kan tämja mustangen.
  2. Tackar för svaren,ock är mycket tacksam för hjälpen.
  3. Tack för svaret
  4. Hej, Har en C4 låda i min -64 Mustang,nu undrar jag va kan de vara för fel för när jag startar bilen när den ståt ett tag så skakar låda och motor så in i h...... men efter ett tag så slutar frosningen o den går hur fint som helst . Är det turbinen eller något annat?
  5. Hej,här i Finland är våra Mustanger registrerade för 4 pers. Har själv en 64 1/2 med rak 6:a och i reg.utdraget står det 1220 kg egen vikt, 300 kg bärfårmåga och 1520 kg totalvikt. Kari
×
×
  • Create New...