Jump to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Forum - Classic Mustang Club Sweden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

429SCJ-R

Klubbmedlem
  • Blev forummedlem

  • Senaste besök

  1. Börja med att gå igenom fördelare och justera sedan tändningen
  2. 428 är grymma motorer, som kuriosa så kan jag nämna att motorn som satt i vår 68 och som kördes i Stock bromsades till 508hp och 500ft-lbs i vrid, detta var 1992. nu plockar man troligtvis fram närmare 600hp
  3. Här finns många tips http://429mustangcougarinfo.50megs.com/
  4. 429SCJ-R replied to Bosse N's topic in Övrigt
    Vi är ju många medlemmar i klubben, det kanske finns någon som bor i närheten av säljaren och som kan åka och hämta grejorna. Då får man ju också reda på om dom är seriösa eller ej. Troligtvis är dom väl inte seriösa då det har gått så lång tid. Du kan ju alltid ringa till polisen i den stad där dom bor, så får du höra om dom är kända för liknande brott eller ej.
  5. Jag reggade min med positionsljus i dimstrålkastarna, detta går bra om bilen inte är extremt låg, dom ligger nästan i laglig nivå som jag tror är 35cm ifrån backen.
  6. Jag har fortfarande efter 1.5 år inte sett till vare sig dekra intyg eller mina reservnycklar till bilen. Däremot så har dom en bra försäkringspolicy som inte är kopplad till vad man har betalt för bilen utan vad man anser att bilen är värd.
  7. Vredet är en spak som skall kopplas till friskluftintaget för ventilationen, det är vajerstyrt
  8. beroende på modell, kulör, mods och miles 25-35'$
  9. Det är inte lag på att det skall vara instansat i motorrummet
  10. Stansa inte in numret i tornet, stansa det hellre på en rambalk under bilen eller i kofferten. Det är svårt att slå in nummret snyggt när man gör det för hand. Så varför förstöra motorrummet. Sedan så kan det gå att avläsa det instansade chassinumret inifrån hjulhusen i fram (det är stansat på båda sidor vid stötdämpartornen) eventuellt med hjälp av en spegel.
  11. Begär att få VIN nummret till bilarna och kör sedan en carfax på dem så att du inte köper en bil som har varit kvaddad. Spontant så är det den som både har gått minst och som har lägst pris som du borde skjuta in dig på. Några direkta fel brukar det inte vara på dessa bilar, om den nu bara har rullat 3000 mil så märker du detta när du provkör, dvs inga glapp i framvagnar eller dåliga bromsar etc. Den röda har varit reggad sedan 2004 vilket innnebär att den inte har rullat så mycket i usa, kolla när man har gjort oljebytena på bilen, skall vara gjorda var 800:e mil. har den aldrig bytts och bilen har rullat över 3000 mil så kan ett motorhaveri ha påskyndats.
  12. Det finns en fotomkopplare (vänster sida på golvet)

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.