July 6, 200915 yr comment_76711 Hej. Jag vill renovera min förgasare till 531c 73. Var kan jag köpa renoverings sats Jag bor nära dalarnas metropol, Borlänge. Har ingen lust åka till Stockholm. Förgasaren är Motorola D3AF DC B3A9 tror att den är orginal.
July 7, 200915 yr comment_76718 Hej.Kolla med Rolands Mustangdelar eller American Racing,Hansen Racing, Norrlands Custom Mfl. ange förgasartyp 2V eller 4V och namn Motorcraft,Fomoco eller Autolite. Anledningen är att samma typ av förgasare används under flera av åren av de klassiska Mustangerna, det kan alltså vara samma kartong med delar tilldin förgasare som till en Mustang tillverkad 70-71.
July 7, 200915 yr comment_76723 Kan passa på att ställa en fråga jag också.Min 2-portare är sliten och behöver renoveras.Jag grubblar mellan 3-alternativ:1 renovera 2-portaren2 köpa en ny 2-portare3 konvertera till 4100 original 4-port med alt vad det innebär.Råd och synpunkter tas tacksamt emot.
July 7, 200915 yr comment_76726 Hej.Börja alltid med alternativ 1, beställ en s.k packningsattstill din förgasare, i nästan alla fall så är de lösningen påmånga problem, inte bara på förgasare utan även förbränningoch då givetvis bränsle luft blandning mm. Att byta förgasare är givetvis ett allternativ om din förgasareär totalt slut, mycket ovanligt, överväg då alltid att monteraen liknade. Allternativ 3 är något som jag ännu efter så många år inteblivit vän med, jag har tidigare och nu gjort samma somdu tänkt, och bytt till 4V från 2V. Här vill jag påsstå att det finns delade meningar, jag harupplevt att motorn gått något bättre på högvarv med 4V,2V har däremot givit ett gämnare drag och en snällare,inte slöare motor. Däremot så är ibland 4V faktiskt väldigt styrkegivande omman byter mer delar på motorn som toppar och kam mm.
July 7, 200915 yr comment_76728 Hej!Vill Du inte fixa själv med renovering kan Du/Ni kontakta en firma som heter "Carbguy" - www.carbguy.com, dom renoverade min Autolite 2100 för ett par år sedan-det var väl använda pengar-den blev som ny.Mvh,
July 7, 200915 yr Author comment_76739 hej och tack svaren. Efter som bilen har inte gått så mycket senaste 15 år!!!!Har endast varm kört motoren 2-3 gånger per år ca 1 timme per gång.Då var motoren hel renoverat kan köra blyfritt.Rost fria ventilsätten.(dyrt!!) Hade lite andra saker som var viktigare. Typ renovera hus och flytta .Mekanist sätt kan motoren inte vara sliten .Förgasare membranet och packningar,saker som har torkat möjligen. Att göra jobbet själv det som är roligaste. Tipsena är bra ,det finns alltid nåt man inte klarar själv.eller vet så mycket. Jag har 351 cleveland 2BB .Vill glida lagom lungt inga riv starter här inte inte
July 7, 200915 yr comment_76746 hej och tack svaren. Efter som bilen har inte gått så mycket senaste 15 år!!!!Har endast varm kört motoren 2-3 gånger per år ca 1 timme per gång.Då var motoren hel renoverat kan köra blyfritt.Rost fria ventilsätten.(dyrt!!) Hade lite andra saker som var viktigare. Typ renovera hus och flytta .Mekanist sätt kan motoren inte vara sliten .Förgasare membranet och packningar,saker som har torkat möjligen. Att göra jobbet själv det som är roligaste. Tipsena är bra ,det finns alltid nåt man inte klarar själv.eller vet så mycket. Jag har 351 cleveland 2BB .Vill glida lagom lungt inga riv starter här inte inte Du nämde at du bodde nära Borlänge? AM Parts ligger vid MAX samt OK... Baksidan av ok och så går du rakt över vägen och den lilla gräsbiten till vägen som går parallellt... Där ligger ett grått hus med dekaler på... Dom har många återförsäljare och kan säkert hjäpa dig!
July 8, 200915 yr Author comment_76835 Hade fel namn förgasaren det är MOTORCRAFT D3AF DC B3A9 Så är det när man är 60+. Tack danne77. Jag ska kolla stället snart. Annars blir det hansen racing
October 2, 200915 yr comment_81946 Hej!Nu har jag renoverat min 2-portare och den går mycket bättre. Motorn är mycket pigg, trodde inte att det var så bra drag i en 289 med 2-portare faktiskt. tomgången är jämn och fin.Dock går den lite ojämnt vid cruising på låga varv fortfarande, tändning står rätt och stiften är bytta, ignitor monterat.Jag har inte bytt fördelarlock, rotor och tändkablar.Kan ju oxå (hemska tanke) vara dålig komp på nån cylle.
October 3, 200915 yr comment_81951 http://www.ponycarburetors.com/http://www.carburetion.com/index.htm
October 3, 200915 yr comment_81959 Fikk just min hem från en renoverare i USA. Nej, EJ Ponycarburetors
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.