May 22, 201212 yr comment_115536 Helljuset har slocknat på min-65:a.Halvljus och parkering funkar som det ska.Har ström från dragkontakt till fotomkopplaren även frånfotomkopplaren ut mot halv och helljus.Sitter det någon typ av relä på dragkontakten?Går strömen från fotomkopplaren upp till dragkontakten och sedan ut till lamporna?Om jag ska koppla in ett nytt relä ska jag då ta matar strömen från fotomkopplaren.Börjar snart få panik Svensk Bilprovningväntar snartmvh Pelle
May 22, 201212 yr comment_115544 Men du har spänning ut till lamporna, då släpper reläet igenom som dom ska ??
May 22, 201212 yr comment_115555 Detta borde hjälpa http://www.hammar.dyndns.org/~djhamma/wiring/1965/1965e.jpgsom sagt finns inga relä. Är inte säker på att jag förstår dig rätt men har du inte spänning fram till helljus tråden?
May 22, 201212 yr Author comment_115584 Har ej kollat lamporna.Då båda slocknat sammtidigt kollar det i morgon.jag har inte ström på Helljus kabeln.Det bör vara något avbrott före HI-Beam lampan för den lyser inte heller.Tackar för kopplings schematmvh Pelle
May 23, 201212 yr comment_115601 Mät före och efter kontaktstycket, main disconnect. Forsätt till nästa kopplingspungt tills du hitter spänning.Garanterat dålig eller ärgad kontakt.Förresten, när du skriver HI.beam lampan menar du då indikeringslampan för helljuset?
May 23, 201212 yr Author comment_115611 Hej mike85.Ja du har rätt lamporna är hela.Så det måste vara dålig kontakt eller avbrott på helljus kablen.Troligtvis före indikeringslampan för den lyser inteheller.Jag tackar dig för alla tips.Hittar jag inte glappkontakten drar jag en ny kabel från fotomkopplarenMvh Pelle
May 23, 201212 yr comment_115616 Indikeringslampan lyser inte för att den har samma + matning som helljusen, alltså är felet innan kontaktstycket.Som Lars säger är det säkert omkopplaren men för att vara säker kan du mäta om du har 12v in i omkopplaren.Går det inte ut 12v när det ska så är den kaputt.
May 24, 201212 yr comment_115623 Är du inte originalfreak, byt till H4 insatser med Osram NightBraker Plus H4-lampor.Måste kopplas via relä, annars bränner du resistorn i ljusknappen.Du får dubbellt bättre ljus.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.