June 30, 201212 yr comment_117291 Hej!Jag ser gradskalan på remskivan men finner inget motmärke att läsa av mot? Om jag råkar sakna ett sådant märke, kanjag få tips hur jag löser det? Vid fördelarbytet som nog blir sent idag lr imorgon tänkte jag ställa motorn i "noll läge" och se till så att rotorn pekar på 1 ans tändkabel. Funkar det lr är jag ute och cyklar här?Jätttetacksam för snabbt svar!
June 30, 201212 yr Author comment_117306 Hej!Jag behöver hjälp här . Vi jobbar med kort tidsschema så snälla du som vet, ge oss tips
June 30, 201212 yr comment_117307 Hej.Det funkar som du skriver, det som är svårt är att få det 100%rätt utan att riva av frontdelen på motorn (transmitionskåpa, bröst).Men i ärlighetens namn, jag har faktiskt samma problem på minmotor, men jag har också slutat med att använda strobb lampa.Hittar du bara rätt på tändläget för 1ans så går det att ställamed rätt känsla och med hörsell.Givetvis är det strobblampa som är det bästa för att kunna ställahelt hundra, men det räcker ibland med att få 99% rätt.
June 30, 201212 yr Author comment_117309 Hej.Det funkar som du skriver, det som är svårt är att få det 100%rätt utan att riva av frontdelen på motorn (transmitionskåpa, bröst).Men i ärlighetens namn, jag har faktiskt samma problem på minmotor, men jag har också slutat med att använda strobb lampa.Hittar du bara rätt på tändläget för 1ans så går det att ställamed rätt känsla och med hörsell.Givetvis är det strobblampa som är det bästa för att kunna ställahelt hundra, men det räcker ibland med att få 99% rätt.Tack Lars! Ska det finnas nån "pil/klack" någonstans om man sedan ska ställa tändningen med strobblampa? Jag vet inte ens var jag ska leta... . På generatorsidan eller styrservosidan?
June 30, 201212 yr Author comment_117320 Ska se ut så här !Tack John! Jag har fått telefonsupport gällande tändning, fördelare å en massa andra bra tips av Janne här på forumet, Tack Janne! Klacken hittade jag på min gamla motor...
July 2, 201212 yr comment_117422 Hallå Anders, bra du hittade den på din gamla motor, glömde säga till dig att den tog jag bort för den saknades på min nya motor.Lycka till
June 12, 201311 yr comment_128160 Någon som vet ifall Hansen eller Vp kan ha "klacken"?Saknar min Tidigare ägare har även lackat skivan så jag ser inga markeringar =/
June 12, 201311 yr Author comment_128161 Jag kan fota/mäta klacken imorgon efter skolavslutningen.. Du skulle annars kunna vrida motorn till övre dödläge på ettan å sätta någon lämpligt "pekande" på skivan. Där har du 0 graders förtändning.. sen kan du jobba från det. Men lättast är nog en klack och en synlig skala. Skalan är stansad in i godset så den kanske dyker upp om du får bort färgen?
June 12, 201311 yr Author comment_128165 Var ut å fotade nu om du behöver infon snabbt Lokalisera bulten å mät 35ish mm (jag läser av dåligt...BlindAnders...) in på skivan å bingo!
June 13, 201311 yr comment_128178 Hej. Som info, det är olika klack eller pinne beroende på vilken motor och vilket bröst, även årsmodell är viktigt att veta innan man pillar dit avläsningspunkten, fel sort av märkning kan verkligen ställa till med problem.
June 13, 201311 yr Author comment_128181 Sant Lars.Mina bilder är på Cleveland (samma 70-73 tror jag). Om det är en 289-302-351w ser det kanske ut på annat sätt.På min Ford Racing motor ser det ut så härDet är ett eftermarknadsblock (kallat 351 Boss) som har winsor delar. Fästet under tumstocken är för cranktrigger men ser klacken för tändinställning (ytterst på tumstocken) ut lika på 351w och 289/302 tro?
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.