Jump to content

Featured Replies

  • Author
comment_125013

Hej, jag har inte riktigt koll på detta men jag kör med dubbelkona, dvs först steg ett och sen steg 2. har dock inte kollat om det blir tätt. om det är någon som använt verktygsbodens "dyra" koningsapparat så kanske ni kan svara på hur man ska göra. enligt manualen så ska man göra kona 1 och sen flytta fram röret till ursprungsläget men gör man så så spricker röret! kan vara för att jag kör med rostfria rör. nån som vet?

  • Svar 131
  • Visingar 28,1k
  • Skapad
  • Senaste Svar

Top Posters In This Topic

Posted Images

comment_125058

Jag har konat mängder med bromsrör och jag använder ett dubbelkoningsverktyg som jag sätter i skruvstycket och det kostar ca 200 kronor.(inköpt på Ad-center)

Själva konan görs i ett moment och är jätteenkelt och resultatet blir bra, jag använder mej av kopparrör som jag har tillgång till på jobbet. :-)

Jag kan försöka lägga upp några bilder här ikväll.

Ha det bra. Magnus

P.S snygg avatar va Vena. ;-)

comment_125077

Annars kan ett tips vara att höra med Mekonomen. När jag bytte bromsrör på förra sommarbilen, i och för sig en Miata men ändå, köpte jag rör på metervara hos Mekonomen, åkte hem och kapade och bockade, sen tillbaka med nipplarna på plats så konade dom, utan kostnad. Om man råkar ha en Mekonomen hyggligt nära... Finns säkert andra verkstäder som kan hjälpa till, poängen var att man kanske inte måste göra det själv.

  • Author
comment_125102

då har bakaxeln fått 2 lager svart färg samt tidigare svetsade jag dit några små clips för bromsledningarna.

Imorgon återmontering och hämta däcken på gummiverkstan. Kuhmo V70A tror jag dom hete, skulle vara bra bett i varje fall.post-6566-144839264422_thumb.jpg

  • Author
comment_125168

Alla åsikter är lika mycket värda om dom så är positiva eller negativa, utan dessa så skulle utvecklingen stanna. Jag som förstagångsbyggare är helt beroende av kommentarer för att kunna bli bättre inför nästa bygga. Tack för alla komplimanger, det höjer arbetslusten

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...