July 12, 201311 yr comment_129114 Hej!Jag tänker byta fördelare på min 390. Vad rekommenderar ni?Mvh.P-O
July 12, 201311 yr comment_129116 En brytarlös kan ju vara bekväm, P-O? Finns en del alternativ. Byter du för att du har fått nått problem?
July 12, 201311 yr Author comment_129119 En brytarlös kan ju vara bekväm, P-O? Finns en del alternativ. Byter du för att du har fått nått problem?Nej inga problem. Byter för att få nåt snyggare, gärna med rött lock + tändkablar. Jag går ifrån"originallooken" nu. Har redan satt i ett "Montecarlostag", kromat förstås. Men den gamla är förmodligenoriginal, funkar som den ska, men tänker byta ändå. Men INTE till Pertronics, då jag har haft såna jäklaproblem med deras tändsystem tidigare. Den första brann upp, den andra la av efter ett par år. Jag litarinte på Pertronics grejjer längre!Så vad blir svaret? Men jag tänker inte lägga ner några fantasisummor! Det är inte för att få en "racer"bara en snyggare fördelare.Mvh.P-O
July 13, 201311 yr comment_129135 HejProvade att köpa en billig HEI från AH-performance, vill minnas att de också har fördelare till 390 CUI. Bifogar en bild på min motor med en röd fördelare som fungerat bra. Du kan även kolla med X-parts.se då dessa har fördelare i olika färger som röd, blå och svart. Observera att dessa fördelare från AH och X-parts är kina producerade men funkar ok. Vill man ha bättre grejor får man slänga upp några tusen till :-)./Hans
July 14, 201311 yr comment_129150 Hej. HEI funkar kanon, min RÖDA fördelare har fått många trevliga komentarer, kolla lite på minna motorbilder galleri, personer som gillat den röda varianten har tittat på dom övriga röda prylarna och sagt att det ser kanon ut. Fördelarens funktion har fallit i min belåtenhet, den typen jag har också inbyggd tändspole vilket gör att den tyvärr blir lite större men å andra sidan så försvinner en del i motorrumen i detta fall en tändspole. Priset 1500,- är helt ok, finns billigare.
September 9, 201311 yr comment_130516 Jag går i tankarna att uppgradera min orginal fördelare på som sitter på min 351 W 2 BBL till en HEI fördelare.Men, vad skall man statsa på ? Eftersom detta är en orginal motor så är det inga stora HK eller vartal som gäller.Tittar man på Summit så finns det ett "antal" olika modeller vad funkar till en orginalare ?
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.