February 9, 201411 yr comment_133373 Är det någon som har erfarenhet av att på 65 års modell, byta den oljedrypande styrservon till EZ Electric Power Steering? Finns det problem med monteringen, blir styrresultatet bra?
February 11, 201411 yr comment_133420 Är det någon som har erfarenhet av att på 65 års modell, byta den oljedrypande styrservon till EZ Electric Power Steering? Finns det problem med monteringen, blir styrresultatet bra?kan tänka mig att det blir ett surrande ljud varje gång man vrider på ratten, annars så vet jag inget om kitet.
February 11, 201411 yr comment_133436 På en bilmässa i England för några år sedan pratade jag med EZ-representanter om "el-servon". Lösningen i sig är tilltalande, men jag valde en kuggstångsstyrning från Randall's Rack: www.randallsrack.com. På cirka fyra timmar var originalsakerna borta och RR-kitet på plats.
February 15, 201411 yr Author comment_133495 Tack för tips! Egentligen vill jag slippa servosystem. Såg en manuell styrsnäcka på www.flammingriver.com, Är det någon som har monterat en sådan eller liknande manuell styrsnäcka? Synpunkter?Glaskalle.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.