December 12, 200420 yr comment_11490 Finns det någon på forumet som kan hjälpa mig "så jag kan sova gott om natta"Jag har börjat renovera upp en "skrothög"Jag kan säga så just nu men det ska bli en Mustang cab -70En sak som jag undrat över är varför höjden på ventilpackningen oljepackningen) skiljer sig mellan insug och avgasjag får inte riktigt ihop det.
December 13, 200420 yr comment_11491 På insug- och avgassidan vill man ha helt tätt mot läckage av luft/avgaser och vatten under tryck och då måste insug och grenrör sitta benhårt fast.På grenrör sidan har du dessutom värme och hela avgassystemet som gärna vill flytta på allt.Om du hade en tjock packning här så går det inte att få fast det hela rätt eftersom man aldrig skulle komma upp i rätt spänning på bultarna.På ventilkåporna tätar man inget annat än mot läckande olja.Här finns inga tryck att ta hänsyn till.Dessutom är ventilkåporna i tunn plåt som inte tål dras hårt eftersom dom skulle deformeras.Därför använder man en tjock gummi eller korkpackning här som "sviktar" lite.Dom här bultarna drar man (nästan) aldrig med moment utan det räcker med måttlig handkraft.
December 13, 200420 yr Author comment_11493 Jag var visst väldigt otydlig i min förfrågan jag menar de smågummidamaskerna som sitter på ventilerna för att förhindra att oljanrinner ner i cylindrarna.Men jag tackar för ett bra svar om avgas och insugspackningar.Hälsningar Janne
December 13, 200420 yr comment_11498 jaha ventiltätningarna! Lite skillnad! Nej det är nog bara för olika typer ventiler men i 99% av fallen skulle jag tippa att det är den större av dom 2 sorterna.Finns det plats så montera den.Jag har faktiskt inte sett den lilla tätningen i någon motor.Kanske är den för V8 260-289 där ventilfjädrarna är betydligt mindre i diameter.Bara en gissning från mig!Funktionsmässigt har det ingen betydelse
December 13, 200420 yr Author comment_11507 Jo det är en 302a Jag smög hem bilen från Nyköping till Linköping(Enbart förreggad) och jag upplevde den som ganska pigg menvid gaspådrag ville den ryka lite olja. Jag komptestade motorn, hyfsat jämn 8,5 - 9,5 så jag lyfte ur den och tog bort topparna och kände påventilerna och de kändes ej glappa men av oljegumminna var det inget kvar av så min gissning är att det är orsaken till oljeröken. Dessutom har jag vändkanter i cylindrarna. Har inte bestämt mig än om jag ska borraden det blir en minsta kostnad med 5000kr förmodligen mer.Hälsningar Janne
December 13, 200420 yr comment_11510 Ja det är en kamp mot plånboken. Budget variant är att du henar cylindrarna och byter kolvringar samt ventiltätningarna.Går nog på totalt ca 2-3000krPersonligen tycker jag det är lite bortkastat för troligen är det för glappt redan!Men det beror på hur mycket slitaget är i cylindrar och kolvar.Ett bra test är om du kollar kolvringarnas glapp i spåret på kolvarna.De ska vara knappt att du kan rubba dom i kolvens rörelseriktning.Om det glappar så måste du byta kolvar.Glappande kolvringar kommer i förlängningen göra att ringarna brister.OBS! Glöm inte att 302 går inte att borra mer än 030''!Kolla slitaget först.Det blir alltid dyrare än vad man tror!
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.