August 6, 20186 yr comment_162831 Förstår inte hur ni lyckas 😄 Har legat runt hastighetsgränserna, aldrig under men kanske 10 över några wide open throttle repor. Ändrade %s av %s (%s)
August 6, 20186 yr comment_162832 2 hours ago, RRS550 said: Förstår inte hur ni lyckas 😄 Har legat runt hastighetsgränserna, aldrig under men kanske 10 över några wide open throttle repor. Det är ju WOT-reporna som kostar på 😄. Farthållare och puttra i 70-90 så är förbrukningen förbluffande låg.... kul körning NÄÄÄÄ, men intressant att de går att köra så snålt! Lyckats med 0,67 på 2,5 mil landsväg med min manuella Varit en hel del "myspysåkning" med familjen nu under semesterperioden och trodde att jag skulle lyckas med en hel tank under 1l/milen, men abstinensen blev för stor, så efter två-tre inspirerade kvällsrundor ligger nu snittet på 1,02 och bara några mil kvar till tomt 😄.
August 6, 20186 yr comment_162837 Ska väl påpeka att färddatorn i min är allt annat än exakt så de där 0,67 på 40km är snarare 0,72 vid pumpen. Färddatorn visar runt 7% för lite alltså. En gång har jag lyckats köra en tank under 1,0 mätt vid pump, de där rolighetsgasningarna kostar på ordentligt. Ändrade %s av %s (%s)
August 6, 20186 yr comment_162838 Är det inte bättre att köpa en Smart eller annat tråkigt om man endast tänker på förbrukningen?
August 6, 20186 yr comment_162842 Kör en Kia Optima Laddhybrid till vardags så kompenserar på det sättet ha ha. Grejen är väl det att man är lite imponerad hur snålt den går att köra, sedan kanske man inte gör det.
August 7, 20186 yr comment_162849 19 timmar sedan, kroegarn said: Det är ju WOT-reporna som kostar på 😄. Farthållare och puttra i 70-90 så är förbrukningen förbluffande låg.... kul körning NÄÄÄÄ, men intressant att de går att köra så snålt! Lyckats med 0,67 på 2,5 mil landsväg med min manuella Varit en hel del "myspysåkning" med familjen nu under semesterperioden och trodde att jag skulle lyckas med en hel tank under 1l/milen, men abstinensen blev för stor, så efter två-tre inspirerade kvällsrundor ligger nu snittet på 1,02 och bara några mil kvar till tomt 😄. Hahaha ja med några wot så kan man nästan se mätaren minska. Jag har svårt att hålla mig mest hela tiden. På morgonen är det lättast... 😄
August 7, 20186 yr comment_162863 Det är den andra frågan jag brukar få vad dricker den Den första är vad kostar den. Någon frågar hur många hästar. Ingen verkar förstå att personligen så bryr jag mig inte så mycket om vad den dricker, inte därför jag köpte den. Inte heller jätte mycket vad den kostade. Jag hade råd med den och när mätaren för bensin visar på tankning så gör jag det bara 🙂 Köpte bilen för det ar den finaste jag kunde hitta. Utseendet, ljudet, utrustning, säkerhet storlek, 0-100, körbarhet och komfort men mera. Vet ingen annan bil som kommer i närheten närmast blir nog kanske en BMW eller Porsche men är en bit ifrån.
August 7, 20186 yr comment_162866 Nä ljudet finns inte i BMW eller Porsche däremot i vissa Mercedes...
August 7, 20186 yr comment_162869 Inte heller utseendet eller utrustning tex något motsvarande som lyser i marken som mustangmärket från sidospeglarna. Närmsta jag sett är i dörrhandtagen på BMW. Sen är BMW och Porsche jag har svårt att se skillnad på en 10 år gammal porsche och en ny samt modell, samma med BMW inte så mycket som talar om att det är en M5 om man inte känner till BMW. Tror det fanns 350 Mustang i Sverige 2018 eller färre
August 7, 20186 yr comment_162872 6 minuter sedan, Junkers said: 430 ungefär, hälften cabbe. Ok, ganska unikt ändå 🙂 och fortfarande finaste bilen 🙂 magneride finns det på BMW eller Porsche. Vet att vissa Mb har d´sist jag kollade S klass kanske nya E klass?
August 7, 20186 yr comment_162873 5 timmar sedan, kanske mustang said: Det är den andra frågan jag brukar få vad dricker den Den första är vad kostar den. Någon frågar hur många hästar. Ingen verkar förstå att personligen så bryr jag mig inte så mycket om vad den dricker, inte därför jag köpte den. Inte heller jätte mycket vad den kostade. Jag hade råd med den och när mätaren för bensin visar på tankning så gör jag det bara 🙂 Köpte bilen för det ar den finaste jag kunde hitta. Utseendet, ljudet, utrustning, säkerhet storlek, 0-100, körbarhet och komfort men mera. Vet ingen annan bil som kommer i närheten närmast blir nog kanske en BMW eller Porsche men är en bit ifrån. Är inte så mycket om man har råd eller inte. För mig är det en utmaning i att se hur låg förbrukning jag kan få. Skall även prova att se hur hög jag kan få. Som notis så jag har tankat för över 11k sen jag hämtade bilen i början av maj under den här perioden så har bilen varit borta i tre veckor med. Camaron kostar med i princip samma utrustning 450k för tillfället. Ändrade %s av %s (%s)
August 7, 20186 yr comment_162874 Körde stadskörning några mil i sportläget idag, då blev det 1,4 l/mil
August 7, 20186 yr comment_162875 Mustangen ser lite bättre ut utanpå fast de påminner mycket om varandra. Interiör är Mustangen överlägsen och har inte manuella visare för hastighet med mera. Sen har jag för mig att sikten runt om var väldigt dålig i Camaron. Och ingen ljusprojesering från sidospeglar ? snabbare 290 istället för 250 på mustangen men 0-100 ska Mustangen klara på 4. Men hade inte mustangen funnits hade jag kollat in den 🙂 100k lägre pris än en mustang
August 7, 20186 yr comment_162877 5 minuter sedan, kanske mustang said: Mustangen ser lite bättre ut utanpå fast de påminner mycket om varandra. Interiör är Mustangen överlägsen och har inte manuella visare för hastighet med mera. Sen har jag för mig att sikten runt om var väldigt dålig i Camaron. Och ingen ljusprojesering från sidospeglar ? snabbare 290 istället för 250 på mustangen men 0-100 ska Mustangen klara på 4. Men hade inte mustangen funnits hade jag kollat in den 🙂 100k lägre pris än en mustang Det som avgjorde att jag inte köpte en Camaro, var dels sikten. Då jag använder min som vardagsbil så är det en viktig aspekt. Förra året så erbjöd inte generalagenten på någon vagnskadegaranti heller = helförsäkring. Ingen häst i speglarna på Camaron 😄 dock så har den head up display(riktigt bra förövrigt), BLIS, sen är det mer pulver i maskineriet samt går även att få taklucka.
August 7, 20186 yr comment_162878 Gillar camaron men de första bakljusen som kom på den nya modellen var betydligt snyggare än dagens. Sedan tål jag inte Camarons interiör.
August 7, 20186 yr comment_162879 11 minuter sedan, RRS550 said: Det som avgjorde att jag inte köpte en Camaro, var dels sikten. Då jag använder min som vardagsbil så är det en viktig aspekt. Förra året så erbjöd inte generalagenten på någon vagnskadegaranti heller = helförsäkring. Ingen häst i speglarna på Camaron 😄 dock så har den head up display(riktigt bra förövrigt), BLIS, sen är det mer pulver i maskineriet samt går även att få taklucka. pulver ja men 0-100 4.4 sek Mustang sägs klara det på 4 sek.
August 7, 20186 yr comment_162880 4 minuter sedan, kanske mustang said: pulver ja men 0-100 4.4 sek Mustang sägs klara det på 4 sek. 0-60(98) mph gör mussen på 4 och det med US modellen med som har mer kräm än exportmodellen.
August 7, 20186 yr comment_162883 21 minuter sedan, RRS550 said: 0-60(98) mph gör mussen på 4 och det med US modellen med som har mer kräm än exportmodellen. Ok visste inte det var skillnad har vi 430 och de 450 ?
August 7, 20186 yr comment_162884 451 i Mustang 453 i Camaro, + betydligt högre vrid läste på duktigt när jag beställde Camaro förra året för att sedan utmynna i total besvikelse då utlovad leveranstid inte stämde och bilen avbeställdes. På något sätt var det meningen och är så himla nöjd ned Mustangen 😁😁😁😎😎😎
August 7, 20186 yr comment_162886 1 timme sedan, Junkers said: Körde stadskörning några mil i sportläget idag, då blev det 1,4 l/mil 1,4 i stan! Ligger på 2,5-3 vid silkeslen stadskörning...... tankade precis utmed en större gata i Malmö. Gatan är spikrak och otrafikerad nu på kvällen. Första rödljuset va bara å rulla ut från tappen å fram till det150m. Bilen stod på 1,6. Acceleration upp till 50 å jämn fart fram till nästa, bilen står på 1,9. Igen acceleration til kanske 40 innan högersväng in till hotellet och lite tvekande krypkörning för att hitta entrén. 15 sekunder på tomgång å bilen står på 2,4.....
August 7, 20186 yr comment_162888 Kör man bara en eller ett par km i taget blir det 2-3 såklart men om man kör 2-3 mil i stan sjunker det.
August 8, 20186 yr comment_162893 11 timmar sedan, RRS550 said: Det som avgjorde att jag inte köpte en Camaro, var dels sikten. Då jag använder min som vardagsbil så är det en viktig aspekt. Förra året så erbjöd inte generalagenten på någon vagnskadegaranti heller = helförsäkring. Ingen häst i speglarna på Camaron 😄 dock så har den head up display(riktigt bra förövrigt), BLIS, sen är det mer pulver i maskineriet samt går även att få taklucka. Jag var också nyfiken på Camaron p.g.a. dagens prisläge för 2018. Men blev erbjuden endast 2 års nybilsgaranti, 5 år på lack och rost, ingen vagnskada. Får de sålt någon? För att hålla mig till tråden så ska tydligen Camaron vara "snålare" bränsleekonomiskt. Jag behåller min Mustang även om den är av äldre snitt!
August 8, 20186 yr comment_162896 Har Mustang alltid varit det lite bättre alternativet ? mellan mustang och camaro eller var det mer jämnt förr ?
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.