August 10, 20186 yr comment_162948 Hallå alla därute. Min 05:a har vad jag tror ett axelback sytem. vid 85-110km dånar det i hela bilen. Rätt jobbigt faktiskt. Tips någon.
August 10, 20186 yr comment_162950 Jag har lagt ljudisolering i bagageutrymmet. Typ Dynamat. Finns olika varianter av det. Hjälper en del. Isolera baksidan av bakre ryggstöden hjälper också. Annars är det Ford Racing dämpare som avhjälper dånet. Hela skuffen är en stor resonanslåda.
August 11, 20186 yr comment_162960 Har också ljudisolerat min i bagaget, sen har de som hade bilen i usa dämpat dörrar och golv med dynamat också. Det har hjälpt lite iaf, har borla stingers och bbk shorty headers på min. Det ger en del resonans kring 2000 varv men annars är det lugnt 🙂
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.