November 26, 20204 yr comment_174800 Jag har ett flowmaster avgassystem som vid 2500 varv ger en del resonans från den främre delen av avgassystemet. Min fundering är att försöka bygga bort resonansen på något sätt. Kan man byta ut delar av systemet eller måste man byta till ett helt nytt för att få bort problemet? Vilka tips och erfarenheter har ni? 🤨
November 26, 20204 yr comment_174801 Jag hade samma problem med min bil, och jag har lyckats bygga bort det. Kortfattat så gjorde jag en analys med telefonen så jag fick reda på vilken frekvens resonansen hade. Sen insåg jag att min resonans bildades mellan dämparna och utblåsen. Jag satte dit två kvartsvågsresonatorer, så blev det i stort sett tyst. Det finns lite mer text och bilder här: https://www.instagram.com/p/B0T4HD0Cxfj/?utm_source=ig_web_copy_link
November 27, 20204 yr Author comment_174806 Intressant det du gjorde på din bil. Jag har min Resonans direkt efter kopplingen mellan grenröret och främre avgassystemet. Resonansen är något högre på förarsidan mot passagerarsidan.
November 27, 20204 yr comment_174807 Är du säker på att det är där den bildas? Jag tycker det är helt omöjligt att höra var resonansen uppstår, jag fick fram var min alstras genom att mäta frekvens och längd på rören. Leta fram en FFT-app för din telefon och titta efter vid vilken frekvens du har resonansen. Om du ska bygga en kvartsvågsresonator måste du hur som helst veta frekvensen.
November 29, 20204 yr Author comment_174821 Känner en verkstadskille som kunde konstatera var resonansen började.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.