November 26, 200717 yr comment_45948 Hej!Har ett problem med tomgången, den går upp och ner hela tiden varm som kall ligger och pendlar mellan 500-1200.Är det någon som kan tipsa mig vad det kan vara?
November 26, 200717 yr Author comment_45951 Har kollat alla slangar och kan ej höra att det finns någon läcka.En dum fråga var sitter elmotorn som styr tomgågen?
November 26, 200717 yr comment_45953 Du hör inte om där är en vacuumläcka. Huvudvacuumslangen som matar till trädet på tor peden sitter ansluten på under/baksidan av det övre insuget. Den torkar förr eller senare och behöver bytas. Startgas är ett bra verktyg ifall du vill leta läckor. Tomgångsmotorn sitter vid sidan av throttlebodyn. Det sitter en liten cylinderformad elmotor "på snedden" med en kontakt på sig, stor som en filmburk ungefär. Lossa de 2 skruvarna mot trottlehuset, och gör ren bypasshuset med nåt lagom starkt och tops.
November 26, 200717 yr Author comment_45959 Tackar så mycket för rådet av elmotorn,tvättade rent och nu går den bättre ska även kolla slangen under insuget , Tackar
November 26, 200717 yr comment_45962 Det sitter en gummiplupp i insuget där PCV-ventilen sitter. Den kan torka sönder och suga in tjyvluft. Ta ut pcv, ta ut gummidutt och även svinto-filtret som sitter under. Byt ut.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.