July 8, 200816 yr comment_57180 Har en c4 från -71. jag har bytt vaccummodulatorn och nu slår den i växlarna. Hur ställer man in den?
July 8, 200816 yr comment_57181 Stick in en liten flatmejsel bakifrån modulatorn och skruva ur eller in den.Provkör mellanåt.Ändra ½-varv i taget.
July 8, 200816 yr comment_57217 Den styr till viss del den tidpunkt som lådan ska växla upp eller ned i förhållande till motorns belastning.I nuläget släpper kanske lådan upp varvtalet lite för mycket innan växling sker och då upplevs det som växlarna smäller i.Men det kan likagärna vara något annat som är fel.Växlinglägena styrs även intern i lådan och vissa ventiler har till uppgift att göra mjuka övergångar i växlingarna.Mjuka övergångar elimineras ofta i såkallade "Shift kit" när man trimmar.Någon kanske har manipulerat med din låda tidigare?Tillsvidare kan du bara justera extern på modulatorn eftersom det inte finns något annat att justera.Händer inget så är det inte mycket annat att göra än riva låda.Alernativt prova byta olja.För övrigt är hårda växlingar ett gott tecken. Hellre det än en degig låda
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.