Jump to content

Featured Replies

comment_73469
Hejsan, har kopplat om mina nya lysen och boxen enligt grufmansbil:s instruktioner, men den högra blinkersen blinkar dubbelt så fort , varför?

Antar att du har kopplat in sidoblinkers också eller?

Om ja, hur har du kopplat dessa?

/MOS

comment_73510
Nix dom ska jag kopla in idag, är det något speciellt man ska tänka på då eller?

Har för mig att om man tar matning från framblinkers och bakblinkers dvs inte är konsekvent och tar från endera fram eller bak så kan det påverka blinkfrekvensen. Finns trådar om detta tidigare. Kolla!

Enklast är f.ö. att ta matning från framblinkers. Bara att ta bort innerskärmarna.

/MOS

comment_73521

Tokblink e= 2:a det handlar oftast om att man har obalans i systemet dvs att boxen "tror" att det är en luma som inte funkar

Och kravet är( 90blink/ minut +-20) dvs min 70 o max 110 / Min

så se till att du tar ström från samma ställe till alla förbrukare + att du naturligtvis skall sätta den i skärmen ex audi 95- + massor av andra lösningar och det rostat INTE

Ps (R T) sniffar tinner

comment_73557
det är korrekt som HD man säger. Det rostar INTE.

Det är heller inte anledningen till varför jag är negativ till det.

1. Det monteras alltid blinkers från typ SAAB eller något annat Europeiskt bilmärke.

2. Det monteras ofta jättefula blinkers typ de runda pluttarna från exclusive...

3. Efter hålet är gjort finns ingen återvändo, det måste sitta blinkers där.

4. Det finns fullgoda alternativ som gör att man slipper hål i skärmen.

5. Allt man gör på bilen ska kunna återställas till original.

comment_73618
Nix dom ska jag kopla in idag, är det något speciellt man ska tänka på då eller?

Antar att du redan köpt sidoblinkers, men här får du en alternativlösning.

Det finns nämligen sidoblinkers som man kan montera UTAN att borra nya hål i skärmen. Kolla följande:

http://cgi.ebay.co.uk/UNIVERSAL-FIT-LED ... 7C294%3A30

Dessa är nog lika de jag tidigare köpte hos Realcar.se men som jag sedan sålde för att jag istället satsade på backspeglar med blinkers.

Ta bort GT-emblemet och utnyttja hålen som redan finns. Piggarna på emblemet kan du fila bort och sedan sätta märket strax under (eller över) blinkersen.

Nedan ett par bilder på blinkersen.

Och dessutom är dessa E-märkta...

/MOS

comment_73792

Huvudfrågan dvs tokblinket beror på att du antagligen har blandat ihop ex sidoblink matningen mellan bak o fram blinket, och då tror systemet att du har en trasig lampa.

Till RT

1 Och

2 "skönhet uppstår i betraktarens ögon"

3 av det skälet att det krävs att man har en godkänd (e-märkt) sidoblink vilket inte är fallet med backspegelblinket, även om det är riktigt snyggt och OM man har tur så går det igenom vid besiktning

4 det saknas hel enkelt godkännda dito

5 när då??? vid en export till US eller...

Ja menar att om han redan har problem så skall man väl inte hjälpa facisterna på sbp att hitta anledningar

comment_73852

Vete fan om det blir så vackert :) då det redan finns så många snygga E- märkta blink att köpa så ser jag ingen anledning att inte använda dessa, för åter det kommer INTE att rosta om du ser till att behandla kantrena med ex färg.

Och passa på att rostskyddsbehandla under innerskärmarna då dessa ändå är bortmonterade. :idea:

Ps måste bara säga att jag har sett bilder på MOS lösning med speglarna = icke godkänt men vackert som fan

däremot så är mussens speglar fula som fan rent generellt, tycker jag *iaf*

comment_73855

Jag menar ju att man ska borra i spegeln för regbes. Sen kastar man på samma speglar som MOS har... För borra verkar ju alla vara så "kåta" på att göra, annars hade ni ju använt det alternativ MOS föreslår med blinkers i GT emblemets hål.

comment_73921

Ja det finns lika många tolkningar av regelverket som det finns besiktningsmän.

Men på en direkt fråga hos besiktningsteknikern på bilprovningen centralt så blir svaret E-märkt sidoblink och dito bakljus.

Ett annat exempel är att inte alla har klart för sig att det numera är ok med röda sidomarkeringsljus bak, kolla ex 05:ans (o framåt) V70 4 st ilsket röda dioder riktade åt sidan.

Har en polare som e besiktningsman (har varit prospect i min MC-klubb) som jag har dryftat ovanstående problem med och svaret är att det är upp till den som utför uppdraget att göra tolkningen...

Ps han kör en hyfsat fin 95 musse cab

För övrigt så har jag fått korn på ett par riktigt snygga speglar som inte har "busssize" som originalet och bolt on med elstyrning dessutom :D

comment_73924

Ett annat exempel är att inte alla har klart för sig att det numera är ok med röda sidomarkeringsljus bak, kolla ex 05:ans (o framåt) V70 4 st ilsket röda dioder riktade åt sidan.

Var det inte så att för att få ha rött sidoljus var sidomarkeringslyktan tvungen att vara ihopbyggd med baklykta, som V70n har. Har för mig att jag läst om detta i en tidigare tråd...

/Simon

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gäst
Svara i denna tråd...