
-
-
Tändstift 5.0
Är det någon som kan hjälpa mej välja tändstift till min 1992 5.0, orginalkam, ANAB alutoppar, snällt Edelbrockinsug m 600 förgasare och shorty headers.
-
Startrelä
Är det någon som kan upplysa mej hur jag ska koppla elen om jag vill ta bort startrelä i motorrummet på min -66a. Jag ska byta till en ministarter, finns det någon som har startreläet inbyggt. Jag vet inte var jag ska koppla in röd-blå som går till S på reläet och brun som kopplas till i. finns motsvarande kontakter på ministarter?
-
Plugga oljestickshål
Ok, jag var inne på kemisk metallpasta och en bult
-
Plugga oljestickshål
Jag har lagt i en 5.0 -92 i min -66a och bytt oljetråg till frontmonterad sump. Hur pluggar jag säkrast hålet för gamla oljestickan.
-
Elektrisk in tank pump
Tack Per, har nu beslutat att det blir en mekanisk pump, byter transkåpa.
-
Elektrisk in tank pump
Är det någon som vet om det finns elektrisk in tank bensinpump med givare till -66a som passar i standard givarhål. Jag vet att det finns till EFI men jag har förgasare.
-
Eldragning
Nej, den sitter på andra sidan staget
-
Eldragning
Jag byter elen under instrumentpanelen. Är det någon som vet vad det är som kablarna går in i. Jag har letat på elschema men hittar inget som stämmer.
-
Grovlek på batterikabel
Räcker det med 35-kvadrat om man har batteriet i bagaget eller ska jag gå upp till 50-kvadrat
-
Montage nedre gummistopp dörruta
Tack Per, fungerade faktiskt
-
Montage nedre gummistopp dörruta
Jag har försökt med diskmedel. Har en teori att hålet för gummikuddarna i de nya dörrarna har mindre hål än originalet.
-
Montage nedre gummistopp dörruta
Jag försöker montera gummistopp i botten på mina nya dörrar. Stört omöjligt att få dom på plats. Är det någon som har ett bra tips hur man ska gå tillväga?
-
Stötstänger
Har köpt beg alutoppar och fick med stötstänger, dom var inte uppmärkta var dom suttit. Hur viktigt är det att stötstängerna hamnar på samma plats för rullvipporna? Eller ska jag köpa nya.
- Åtdragningsmoment toppar
-
Åtdragningsmoment toppar
Jag har köpt beg toppar med rullvippor. ARP- bultarna lev med brickor.