-
Motorvärme
Det känns som om du försöker finna en lätt utväg istället för att ta reda på vart felet ligger, skulle ditt kylsystem vara friskt skulle du inte ha dessa problem. gå igenom kylsystemet istället, det är mitt råd!
-
Charlie Sheen’s 1966 Red Mustang Convertible Up for Auction
http://v2.dubmag.net/dubdaily/2011/11/charlie-sheen%E2%80%99s-1966-red-mustang-convertible-up-for-auction/
-
Mustan -68 med kyl problem!
Har samma problem jag, den har tuggat lite på undre kylarslangen. Skall åtgärda detta snart Jag tror i och för sig att det har berott på att mitt tidigare kylarlock inte öppnat som det skall, och därav har mina slangar fått agera expansionskärl.
-
luftning av kylsystem??
Jag brukar borra ett 4mm hål på ena sidan på thermostaten, just för att underlätta luftning av systemet och alltid få lite cirkulation i kylsystemet. I övrigt så är det dom gamla vanliga knepen med att se till att där luften ska komma ut är högsta punkten med hjälp av att stå i backe eller med en domkraft under nosen. 4mm hålet på thermostaten är standard hos många bilmärken idag, dock med en liten anorlunda lösning. Vissa gör 2 hål har jag sätt.
-
Blinkers
Här har du en trevlig guide att följa: http://www.youtube.com/cutupman2#p/u/1/f4a9_SpET7c
-
Slang till värmepaket
Kanon, tack för info!
-
Slang till värmepaket
Jag skulle behöva byte övre slangen till värmepaketet då det är ett lite irriterande hål i den. Kommer man åt klammern på slangen vid anslutningen till värmepaketet på något bra sätt eller måste man demontera värmepaketet? 65á HT 289
-
Ånglås - isolering av bränsleslang
Själv köpte jag modellen dyrare, funkar klockrent! http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=162156988 Har stött på en högsta temperatur på ca. 280c på grenrören hittills så den har räckt till.